TARNÓW / Biznes / Aktualności biznesowe

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie zostały zaproszone do negocjacji warunków dostaw przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica Ministerstwu Obrony Narodowej. System, którego integratorem jest tarnowska spółka powstał w wyniku analiz koncepcyjnych Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej. Umożliwia on obronę ważnym obiektom np. bazom lotniczym. 

Firmy działające na terenie aglomeracji tarnowskiej mogą zgłaszać chęć udziału w X targach ehandlu, które odbędą się 6 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Z tej okazji Wydział Obsługi Przedsiębiorców magistratu we współpracy z Tarnowskim Klasterem Przemysłowym organizuje zbiorczy, nieodpłatny  wyjazd dla przedsiębiorców na to wydarzenie. 

Jak informuje Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego, dostępna jest nowa pula środków w ramach programu wsparcia przedsiębiorczości „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II”. Osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą ubiegać się o niskooprocentowane pożyczki, nawet w wysokości 81 tys. zł. Bezpłatną pomoc w pozyskaniu środków oferuje TARR.

Rząd zapowiedział powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu. „Fundusz Funduszy”, bo o nim mowa, ma wspierać startupy i rozwój innowacyjności z początkowym budżetem ok. 500 mln zł. Środki na ten cel wyłoży Grupa PZU oraz inni prywatni inwestorzy.

Jak zapowiedziała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w najbliższym czasie ponownie zostanie uruchomiony konkurs na pożyczki dla startupów. O kredyty na preferencyjnych warunkach mogą ubiegać się młode, innowacyjne firmy.

Zarząd Województwa ogłosił kolejny nabór wniosków, tym razem środki europejskie można pozyskać na łączenie życia zawodowego z prywatnym. Projekty zgłaszane do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, które mają szansę na dofinansowanie, powinny realizować działania na rzecz dostępu do opieki nad dziećmi do trzech lat. Pula środków przeznaczona na ten cel to 36 mln złotych.

Osoby zainteresowane tematyką innowacji we wzornictwie przemysłowym mogą wziąć udział w bezpłatnej konferencji, którą zaplanowano na 31 marca-1 kwietnia w Warszawie. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć m.in. o innowacyjnej działalności opartej na wzornictwie przemysłowym, która służy rozwiązywaniu potrzeb związanych z procesami i trendami demograficznymi.

Do udziału w giełdzie kooperacyjnej w Hanowerze zachęca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wydarzenie to odbędzie się 25-29 kwietnia w trakcie targów Hannover Messe i skierowane jest do firm działających w branży przemysłowej.

O dofinansowanie ze środków europejskich mogą starać się tym razem firmy produkujące biopaliwa czy biokomponenty oraz urządzenia niezbędne do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków prowadzi Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Przyjmowanie dokumentów potrwa od 30 marca do 29 kwietnia. Łączna kwota przewidziana na konkurs to ok. 48 mln złotych.