Rok wolności i nadziei WYSTAWA

O tym, jak wygląda rok 1989 w obiektywie Krzysztofa Millera, będzie można się dowiedzieć odwiedzając wystawę w Tarnowskim Centrum Kultury. Wernisaż i spotkanie z kuratorem Waldemarem Gorlewskim odbędzie się 16 stycznia. Początek o godz. 18.00.

Wystawę tworzy blisko setka fotografii wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji czy Bośni. W galerii TCK zaprezentowane zostaną zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego zdjęć i druga jej prezentacja (pierwsza miała miejsce w Domu Spotkań z Historią) w pełni pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech.

Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwieście zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński czy Krzysztof Skiba.

Wystawa będzie można oglądać do 16 lutego.

(ks)