Radni zgodzili się na zmiany w budżecie

Podczas czwartkowej, VIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni zgodzili się na zaproponowane przez prezydenta miasta zmiany w budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Miasta Tarnowa na lata 2019 – 2038. Dzięki temu możliwe będzie rozstrzygnięcie przetargu na remont płyty rynku i podpisanie umów z firmami, odbierającymi odpady.

Wydatki budżetowe zostały ograniczone o około 4,3 miliona złotych. Ograniczenia objęły między innymi wydatki na administrację i promocję miasta oraz na remonty ulic Krasińskiego, Kraszewskiego, Westerplatte, Skowronków, Chrząszcza, Bocznej i Ochronek oraz Stadionu Miejskiego. - Traktuję tę redukcję jako chwilowe wstrzymanie inwestycji. Publicznie deklaruję, że zrobię wszystko, aby wymienione ulice zostały przywrócone do budżetu i wykonane w jak najkrótszym czasie, jeszcze w tym roku – podkreślał prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

W poprzedzającej głosowania dyskusji radni deklarowali, że poprą zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, które umożliwią rozpoczęcie remontu płyty rynku. Jak już informowaliśmy, złożone przez wykonawców oferty opiewają na sumy wyższe od kwoty, zapisanej na wykonanie remontu rynku w miejskim budżecie. Radny Tomasz Olszówka w imieniu klubu Nasze Miasto Tarnów podkreślał, że prace powinny ruszyć jak najszybciej i dodał, że radni będą się mu bacznie przyglądać pod względem terminowości i jakości wykonania. Taką deklarację w imieniu klubu radnych Koalicji Obywatelskiej złożył też jego przewodniczący, Sebastian Stepek. - Remont rynku jest potrzebny i oczekiwany przez przedsiębiorców, mamy nadzieję, że zwiększenie dofinansowania przyczyni się do tego, że prace potrwają krótko. Ryszard Pagacz, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, powiedział, że straty, które mogą podczas remontu dotknąć restauratorów, będą minimalne, bo prace mają zostać sprawnie przeprowadzone, a korzyści z remontu odczują wszyscy.

Radni niepokoili się natomiast wstrzymanymi remontami ulic, szczególnie ulicy Bocznej. – Mam prośbę od mieszkańców tej ulicy, aby nie odkładać remontu, na który czekają od kilku lat – mówił radny Tadeusz Żak. W odpowiedzi prezydent Roman Ciepiela zadeklarował, że rozmawiał z obecnymi w Sali Lustrzanej mieszkańcami osiedla Grabówka. Zapewnił ich, że projekt remontu Bocznej jest gotowy i będzie szukał środków na jej remont, bo sprawa jest otwarta i powróci, gdy tylko pojawią się sprzyjające okoliczności.

Ostatecznie za zmianami w wieloletniej prognozie finansowej, które umożliwią rozstrzygnięcie przetargu na remont płyty rynku zagłosowało 22 radnych, głosów przeciwko i wstrzymujących się nie było. Zmiany w uchwale budżetowej poparło ośmioro radnych, czternaścioro, w tym klub radnych PiS, wstrzymało się od głosu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, cięcia w budżecie nie objęły wydatków na sport i kulturę. Prezydent Tarnowa podziękował radnym za poparcie jego wniosków. - Bardzo państwu dziękuję za tę decyzję, wiem, że nie była łatwa i wymagała wielu kompromisów. Będę też prosił, aby w przyszłości powrócić do sprawy stawek za odbiór odpadów. Przypomnijmy, tydzień temu radni podnieśli opłaty za wywóz śmieci z 8,5 i 16 zł na 11 i 25 zł od osoby miesięcznie. Zmiany, wprowadzone dzisiaj do budżetu, umożliwią podpisanie umów z firmami, odbierającymi odpady, jednak aby całkowicie zbilansować system, potrzebna jest kolejna zmiana opłat.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od minuty ciszy, poświęconej pamięci zmarłego 12 marca tarnowianina, Sebastiana Podkościelnego, współtwórcy TVN 24, który swoją karierę zaczynał w diecezjalnym radiu RDN.

(dm)