TARNÓW / Edukacja / Aktualności

Kto najwięcej wie o Europie? Uczniowie pięciu tarnowskich szkół podstawowych sprawdzali swoją wiedzę, rywalizując w IX Turnieju Wiedzy o Europie, który zorganizowano w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 11. Najlepiej w tej edycji poradziła sobie drużyna z SP nr 20.

Zdaniem maturzystów trzeci dzień egzaminu dojrzałości należy do najłatwiejszych. Zdecydowana większość zdaje wówczas język angielski. –Trudno oblać ten przedmiot, nawet jeśli zbytnio się nie przygotowywało do egzaminu – przekonują tegoroczni maturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego, którzy 8 maja musieli zmierzyć się z arkuszami z języka obcego.

Uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych został finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej. Dominik Kuboń, bo o nim mowa, może się teraz pochwalić zdaną maturą z historii sztuki na 100 procent.

Czworo uczniów Gimnazjum nr 1 w Tarnowie zdobyło mandaty poselskie i będzie uczestniczyć w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W ławach poselskich w gmachu Sejmu RP zasiądą 1 czerwca, tworząc 2 spośród 22 zespołów reprezentujących województwo małopolskie.

Bartosz Kołacz, uczeń klasy 1 c Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowie, zajął trzecie miejsce w konkursie plastycznym, poświęconym tematowi pracy kominiarzy i związanym z nią zagadnieniom bezpieczeństwa oraz ekologii. Na konkurs Kominiarz Strażnikiem Bezpieczeństwa Twojego Domu, zorganizowany przez Małopolsko – Podkarpacki Oddział Krajowej Izby Kominiarzy w Tarnowie, wpłynęło ponad pięć tysięcy prac z całej Małopolski. Przewodniczący jury, Wiesław Zabawa, prezes tarnowskiego oddziału Izby, podkreśla, że komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. - Przepięknych i ciekawych pracy było tak dużo, że, postanowiliśmy przyznać więcej nagród, niż początkowo przewidywał regulamin.

Ponad 2300 tegorocznych maturzystów zdawało dziś, 4 maja, w Tarnowie obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego. To pierwszy dzień maturalnych zmagań, jutro przed zdającymi pisemny egzamin z matematyki. Matury zakończą się 26 maja.

 

 

Jak wygląda nauka w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego mogli się przekonać wszyscy, którzy odwiedzili placówkę w ramach dnia otwartego. Przygotowano dla nich szereg atrakcji, przedstawiając jednocześnie ofertę edukacyjną szkoły.

Człekokształtny troll, mrzygłód, quasi-hacjenda, pustułka, entourage – z takimi między innymi wyrazami musieli zmierzyć się uczestnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w 18. edycji dyktanda „O złote pióro”. Do wielkiego finału w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych zgłosiło się kilkudziesięciu zawodników z całej Polski. Imprezie towarzyszył IX Tarnowski Turniej Ortograficzny o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa, w którym najlepsi okazali się reprezentanci Rady Miejskiej i Kancelarii Rady Miejskiej.

Trzech reprezentantów Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie uzyskało tytuł finalistów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, odbywającej się na Śląsku. Po zdaniu matury będą mogli zostać przyjęci na dowolną uczelnię techniczną w kraju z pominięciem procesu rekrutacyjnego.

Do udziału w dniu otwartym szkoły zachęca II Liceum Ogólnokształcące. To propozycja przede wszystkim dla uczniów klas trzecich gimnazjum, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. Mury „drugiego” będzie można odwiedzić już jutro, 25 kwietnia od g. 10 do 16.