TARNÓW / Edukacja / Aktualności

Bogatą ofertę studiów podyplomowych oferuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. W tym roku nie zabrakło nowości: gerontologia i opieka nad osobami starszymi, komunikacja 2.0 i media społecznościowe, marketing oświatowy i psychoonkologia w praktyce. Zapisy przyjmowane są do 22 września.

Stuprocentową zdawalnością matury może pochwalić się Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. W pierwszej trójce znalazło się III LO (99 proc.) i I LO (98 proc). W przypadku techników najlepszy wynik uzyskało Technikum nr 7 i nr 4, ze średnią zdawalnością 92 proc. Najlepsze wyniki z przedmiotów obowiązkowych uzyskali uczniowie III LO.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia może pochwalić się najlepszym wynikiem z egzaminu gimnazjalnego, gdzie uczniowie uzyskali średnią 90 proc. Na drugim miejscu znalazło się Gimnazjum Dwujęzyczne – 85,7 proc, natomiast ostatnie miejsce na podium należy do Gimnazjum nr 2 – 77,6 proc.

Studenci Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie będą mogą korzystać z programu Cambridge Engineering Selector Edu Pack. To jedyna szkoła zawodowa w Polsce, która ma możliwość użytkowania programu do projektowania materiałów inżynierskich. Wartość takiego programu to 50 tys. złotych.

Jak z maturą poradzili sobie uczniowie tarnowskich szkół? Tegoroczni maturzyści mogą pochwalić się lepszymi wynikami niż wynosi średnia krajowa. Zdawalność w Tarnowie wyniosła 84 proc. podczas gdy średnia ogólnopolska to 78,5 proc. Lepsze wyniki uzyskali absolwenci liceów ogólnokształcących niż techników.

Mali studenci zakończyli rok akademicki. W tym roku pamiątkowe dyplomy odebrało 115 dzieci, które uczestniczyły w zajęciach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy przy PWSZ. Podczas ceremonii nie zabrakło pamiątkowych dyplomów oraz upominków. Studenci wysłuchali też wykładu Bogdana Janusa z Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

Kilkudziesięciu uczniów z powiatu tarnowskiego i brzeskiego wzięło udział w odbywającym się w  Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie 10. Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej. Wśród laureatów nie zabrakło reprezentantów tarnowskich szkół.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Politechniki Rzeszowskiej. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu, które podpisano wczoraj, 12 czerwca, w Rzeszowie. Na współpracy skorzystają szczególnie uczniowie kierunku technik-analityk.

Kolejną nagrodą mogą pochwalić się autorzy multimedialnego projektu „Permeation-Przenikanie”. Pomysł uczniów V Liceum Ogólnokształcącego doceniono w amerykańskim konkursie International Cyberfair.

Na 10 tys. zł stypendium mogą liczyć studenci, którzy zakwalifikują się do programu praktyk organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Tarnowskiej uczelni udało się pozyskać kolejne środki, niemal 2,5 mln zł dofinansowania, na realizację następnego etapu programu.