TARNÓW / Edukacja / Aktualności

Reprezentanci V Liceum Ogólnokształcącego zdobyli pierwsze miejsce w Informatycznym Pucharze Beskidów w Bielsku-Białej, w kategorii Projekt. Jury konkursowe doceniło pracę uczniów przy realizacji projektu Permeation-Przenikanie, dotyczącym obecności Żydów w przedwojennym Tarnowie.

Miś, Biedronka, Minionek – takie ciastka i torty wykonali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, którzy 9 marca gościli pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych z Karwodrzy, wspólnie wykonując cukiernicze cuda.

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyły się XIII Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. Ta cykliczna impreza organizowana jest przez instytucje badawcze i uniwersytety na całym świecie, a jej celem jest zapoznanie uczniów szkół średnich z najnowszymi badaniami z dziedziny fizyki cząstek elementarnych. Zajęcia dają szansę uczniom wcielenie się w fizyka, analizującego dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN.

Studenci trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej mogą liczyć na płatne, sześciomiesięczne praktyki zawodowe. Tarnowska uczelnia zakwalifikowała się do udziału w projekcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na ten cel PWSZ otrzyma niemal pół miliona złotych.

Sukcesem na koncie może pochwalić się uczeń Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. W rozgrywanym ostatnio XVIII Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych w Krakowie Mateusz Ciurej zdobył pierwsze miejsce. Z kolei jego szkolni koledzy, Michał Ciszek i Dominik Łukasik, otrzymali w konkursie wyróżnienia.

Od 30 lat w Zespole Szkół Technicznych obchodzone jest święto kultury. Ostatnia edycja Dni Kultury Szkolnej poświęcona była literaturze, historii, językowi, filmowi, ekologii, sportowi i podróżom. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć nie tylko w wykładach i prelekcjach, lecz również wziąć udział w licznych konkursach.

Kim byli i jak zapisali się na kartach historii Żołnierze Wyklęci można było się dowiedzieć podczas spotkania w Sali Lustrzanej, które odbyło się 3 marca. Wzięło w nim udział 120 uczniów z Gimnazjów: nr 2, nr 11, nr 3 i Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego STO nr 2. Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Stowarzyszenie Kępa Sport.

Nowoczesnym laboratorium chemicznym może pochwalić się Zespół Szkół Technicznych. Mościcka szkoła otrzymała sprzęt do kształcenia przyszłych chemików od Grupy Azoty. Urządzenie laboratorium to efekt porozumienia między szkołą a spółką. Dzisiaj, 28 lutego, uroczyście przekazano szkole sprzęty.

Podczas dzisiejszej, 23 lutego, sesji Rady Miasta radni podjęli uchwały w sprawie kryteriów rekrutacji do publicznych przedszkoli oraz szkół podstawowych. Kryteria te dotyczą przypadków, gdy placówki wciąż dysponują wolnymi miejscami. Dodajmy, że te same kryteria obowiązywały dotychczas. Zmieniła się jedynie podstawa prawna.

Na początku przyszłego tygodnia, 27 lutego, ruszają zapisy na półkolonie „Lato w Mieście – Bezpieczne Wakacje Tarnów 2017”. Zajęcia dla dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół zorganizowane będą w 10 placówkach. W tym roku dla chętnych przygotowano 930 miejsc. Na ten cel miasto wyda 210 tys. złotych.