TARNÓW / Edukacja / Aktualności

Blisko dziesięć tysięcy studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Tarnowie. Hucznie inaugurację obchodziła Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna, która w związku z jubileuszem piętnastolecia działalności, zorganizowała III Międzynarodową Konferencję Naukową „Determinanty rozwoju gospodarczego.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników, zgodnie z przepisem prawnym, jest udzielana uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2009/2010 naukę w klasach I – III szkoły podstawowej oraz w klasie I gimnazjum. Dofinansowanie dotyczy uczniów pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza ustalonego prawnie kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Nauka od września rozpocznie się w 78 szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przed Gminę Miasta Tarnowa. Nowością jest inauguracja działalności Zespołu Szkół Niepublicznych „Siódemka”, powstałego na bazie dawnej Szkoły Podstawowej Nr 7.

Zespół Szkół Plastycznych, po remoncie, będzie nowoczesnym centrum kształcenia artystycznego w Tarnowie, obiektem na miarę wymogów współczesności. Szkołę, będącą aktualnie w fazie przebudowy, wizytował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Końca dobiega remont najstarszej tarnowskiej szkoły. – Jesteśmy już na finiszu. Pierwszego września wnętrze szkoły w niczym nie będzie przypominać, tego co było tu jeszcze kilka miesięcy temu – zapewnia Małgorzata Wrześniowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.

Tarnowskie maluchy z wadą słuchu mają swój lokal do rehabilitacji. Salę, w której odbywać się będzie terapia zaburzeń integracji sensorycznej, otwarto właśnie w siedzibie Polskiego Związku Głuchych przy ul. Brodzińskiego.

Po tysiąc złotych dla każdego, zdolnego ucznia przekazał Prezydent Ryszard Ścigała. Ze, swego rodzaju „wyprawką finansową” młodzi ludzie ruszają w świat. Będą reprezentować Tarnów i Polskę w konkursach matematyczno – logicznych na szczeblu światowym.

Miasto zanotowało duży, pięcioprocentowy skok liczby uczniów przyjętych spoza Tarnowa do tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych (w sumie jest ich aż 70%). Najwięcej z terenu powiatu tarnowskiego (1768 uczniów), z miasta Tarnów – 1043, z powiatu brzeskiego – 217, dębickiego – 170 i dąbrowskiego – 168. „Cieszymy się, że młodzież na stałe zamieszkała w okolicach miasta, coraz chętniej kształci się w tarnowskich placówkach” – mówi Zastępca Prezydenta Dorota Skrzyniarz.

Zakończył się drugi etap rekrutacji w tarnowskich szkołach ponadgimnazjalnych. Ostatni, uzupełniający nabór będzie prowadzony pod koniec sierpnia. Poniżej prezentujemy gdzie można się jeszcze ubiegać o przyjęcie.

Mowa o obiekcie w siedzibie Gimnazjum Nr 4 im. Jerzego Brauna wykonanym ze środków Gminy Miasta Tarnowa. W ramach projektu zagospodarowano piwnice szkoły o powierzchni około dwustu metrów kwadratowych. Zbudowano tam siłownię z klimatyzacją, zaplecze sanitarne (toalety, natryski), szatnie, recepcję i pomieszczenie na saunę. Prace trwały ponad pół roku.