TARNÓW / Edukacja / Aktualności / DNI TECHNIKI w Zespole Szkół Technicznych

DNI TECHNIKI w Zespole Szkół Technicznych

DNI TECHNIKI w Zespole Szkół Technicznych

Dni Techniki, czyli sesja popularnonaukowa poświęcona tematyce zaawansowanych i dynamicznie rozwijających się przemian technologicznych (Przemysł / Industry 4.0), odbyła się w dniach 24-25 maja w ZST. Dziś przyszedł czas na jej podsumowanie.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele uczelni wyższych: PWSZ w Tarnowie oraz Politechniki Rzeszowskiej, a także firm działających w obszarze nowych technologii: ASTOR, TAURON S.A., „SOLAR” Bruk – Bet, Legrand & MEGAel , R&G PLUS, SONEL S.A.

Inauguracyjny wykład dra inż. Daniela Króla z Zakładu Informatyki PWSZ Tarnów poświęcony był relacjom IoT – internetu rzeczy i inteligentnych technologii oraz wynikających z nich przyszłościowych rozwiązań.

Na uczestników Dni Techniki czekały nie tylko interesujące wystąpienia, ale także ciekawe panele dyskusyjne na temat m.in. upowszechniania dobrych praktyk zagranicznych u europejskich pracodawców. Uczniowie ZST już od wielu odbywają staże zagraniczne w ramach Projektu Erasmus+, w tym roku na Węgrzech, w Portugalii oraz w Anglii.

Studenci z Kół Naukowych Politechniki Rzeszowskiej –z IT GROUP oraz ze SKNI KOD – opowiedzieli o swoich zamiłowaniach do robotów z klocków LEGO oraz wirtualnej rzeczywistości. Z kolei członkowie Szkolnego Koła Naukowego Robotyki DROID dzielili się z uczestnikami konferencji zamiłowaniem w zakresie tworzenia własnych urządzeń. Stanisław Oczkowicz ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Tarnowie przedstawił natomiast metody współpracy technicznej z przemysłem oraz sposoby wspierania zdolnych uczniów.

– Nauka w bardzo dobrej szkole technicznej, jaką jest ZST, nie ogranicza się do wiadomości i umiejętności przekazywanych na lekcjach ale umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z treściami pozaprogramowymi i to przekazywanymi przez najwyższej klasy profesjonalistów. Należą do nich naukowcy, studenci wyższych uczelni oraz kadra techniczna wysokiego szczebla z firm należących do kategorii „high tech”. Dzięki temu nasi uczniowie są na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki – podkreśladyrektor ZST Krzysztof Kołaciński.

Dni Techniki dały uczniom możliwość poznania najnowszych osiągnięć technicznych, spotkania się z przedstawicielami uczelni wyższych oraz znanych firm, które wykorzystują nowoczesne techniczne rozwiązania. Motto przewodnie dwudniowej imprezy „Od Technika do Inżyniera” odzwierciedlało ideę takich spotkań pasjonatów informatyki, robotyki i elektroniki.

- W kształceniu technicznym w naszej szkole nie ma miejsca na nudę. Rozbudzamy apetyt na wiedzę, staramy się go zaspokajać i liczymy na to, że nasi uczniowie będą ją czerpać całymi garściami. Tylko tak można przygotować świetnego, kompetentnego technika – mówidyrektor ZST Krzysztof Kołaciński.

Znaczniki

Archiwalne