TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Ekologiczna rywalizacja

Ekologiczna rywalizacja

Ekologiczna rywalizacja

Dziesięć tarnowskich szkół i siedemnaście przedszkoli wzięło udział w jesiennej edycji konkursów ekologicznych, zorganizowanych przez Urząd Miasta Tarnowa. Przedszkolaki przygotowywały place plastyczne związane z segregacją odpadów, a uczniowie - prezentacje multimedialne, poświęcone ochronie bioróżnorodności. Dziś w siedzibie urzędu przy ulicy Mickiewicza 2 uczestnicy konkursów odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 

Celem konkursu „Przedszkolaki segregują odpady” jest przede wszystkim popularyzowanie idei recyklingu jako sposobu na ograniczenie ilości śmieci, trafiających na wysypiska. - To właśnie do dzieci najbardziej przemawiają idee, związane z właściwą gospodarką odpadami - mówił podczas uroczystości Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMT i przypomniał, że   należy zwracać szczególną uwagę na segregowanie odpadów w celu odzyskiwania surowców, które nie powinny trafiać na wysypiska oraz na oddawanie odpadów niebezpiecznych – takich jak świetlówki, lekarstwa czy lakier – w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

 

Urszula Kopacz z Przedszkola Publicznego nr 4, które zajęło w konkursie pierwsze miejsce, podkreślała, że plakat przygotowywała wspólnie cała grupa starszaków.  Dzieci pod jej opieką i z pomocą Renaty Baran sięgnęły po różne techniki plastyczne, w tym wyklejanie z plasteliny i wydzieranki z papieru. Wykorzystały też stare reklamy prasowe, z których wycinały obrazki różnych przedmiotów. Przedszkole Publiczne nr 4 segreguje odpady na co dzień, a przy tworzeniu pracy konkursowej dzieci i opiekunki kolejny raz rozmawiały o segregacji. – Dzieci bardzo dużo wiedzą na ten temat, mogą teraz edukować rodziców – podkreślała Urszula Kopacz. W ocenie komisji konkursowej  prace, wykonane przez dzieci z tarnowskich przedszkoli wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym i niosły ciekawe ekologiczne przesłanie. Przedszkolom wręczono cztery nagrody główne i sześć wyróżnień.

 

W konkursie na prezentację multimedialną „Bioróżnorodność gwarancją rozwoju i przeżycia przyszłych pokoleń” uczestniczyły cztery szkoły podstawowe i sześć ponadpodstawowych. W obu kategoriach przyznano łącznie siedem nagród głównych, trzy kolejne prezentacje zostały wyróżnione. Barbara Półtorak, nauczycielka ze zwycięskiego w swej kategorii Gimnazjum nr 7 podkreślała, że uczniowie musieli przed wykonaniem prezentacji zdobyć sporą wiedzę – czym jest bioróżnorodność, na czym polega, jakie są jej rodzaje, jakie czynniki na nią wpływają. -  Idea naszej pracy była taka, aby zadbać o środowisko, co się da – naprawić, a jednocześnie ochronić przyrodniczy spadek dla przyszłych pokoleń. Szkoła stale bierze udział w ekologicznych konkursach, opiekuje się też budką lęgową na swoim terenie.

Nagrodami dla uczestników konkursów były między innymi cenne pomoce edukacyjne, zabawki, sprzęt audio i gry. Upominki o łącznej wartości 10 tysięcy złotych zostały ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

(dm)

Galeria zdjęć

 

 

Lista nagrodzonych:

 

Konkurs „Bioróżnorodność gwarancją rozwoju i przeżycia przyszłych pokoleń":

 

w kategorii szkoły podstawowe:

 

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 24 w Tarnowie

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Tarnowie

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Tarnowie

 

w kategorii szkoły ponadpodstawowe:

 

I miejsce – Gimnazjum nr 7 w Tarnowie oraz Niepubliczne Gimnazjum „Piętnastka”
w Tarnowie

II miejsce – XVI Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie

III miejsce – Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie

 

wyróżnienia:

 

Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowie

Zespół Specjalnych Szkół Przyszpitalnych w Tarnowie 

XX Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie

 

 

Konkurs Przedszkolaki segregują odpady”:

 

I miejsce – Przedszkole Publiczne nr 4 w Tarnowie

II miejsce – Przedszkole Publiczne nr 6 w Tarnowie oraz Specjalne Przedszkole w Zespole Specjalnych Szkół Przyszpitalnych w Tarnowie

II miejsce – Przedszkole Publiczne nr 5 w Tarnowie

 

wyróżnienie – Przedszkole Publiczne nr 8 "Pod Stokrotką” w Tarnowie

wyróżnienie – Przedszkole Publiczne nr 12 w Tarnowie

wyróżnienie – Przedszkole Publiczne nr 20 w Tarnowie

wyróżnienie – Przedszkole Publiczne nr 26 w Tarnowie

wyróżnienie – Przedszkole Publiczne nr 32 w Tarnowie

wyróżnienie – Niepubliczne Przedszkole "Lokomotywa" w Tarnowie

Znaczniki