TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Gimnazjaliści też debatują

Gimnazjaliści też debatują

Gimnazjaliści też debatują

Gimnazjaliści z ośmiu szkół rozpoczęli rywalizację w Konkursie Młodzieżowych Debat Obywatelskich. W pierwszym pojedynku, rozegranym 17 marca, uczniowie musieli zmierzyć się z tezą „Człowiek rządzi swoim losem, a nie siły od niego niezależne”. Tę debatę wygrali reprezentanci Gimnazjum Dwujęzycznego, pokonując drużynę opozycji z Niepublicznego Niepłatnego Gimnazjum "U Konarskiego".

Organizatorzy przewidują, że w konkursie weźmie udział około 200 uczestników – gimnazjalistów, nauczycieli, członków społeczności lokalnej. Jak tłumaczą pomysłodawcy przedsięwzięcia z Gimnazjum Dwujęzycznego w Tarnowie, celem konkursu jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz zwiększenie roli młodzieży w społeczności lokalnej. Konkursowe debaty prowadzone są w stylu oxfordzkim. Taka forma ma pomóc rozwinąć u uczestników kulturę dyskutowania, pewność siebie oraz umiejętność twórczego i krytycznego myślenia. – Uczniowie będą mogli dostrzec, że demokracja jest nieustannym dialogiem społecznym i zrozumieć, jak ważna jest umiejętność wypowiadania się, formułowania efektywnych, przekonujących argumentów, a zarazem słuchania głosu innych – wyjaśnia Anna Zygucka, koordynator konkursu z Gimnazjum Dwujęzycznego w Tarnowie.

Do konkursu zgłosiło się osiem drużyn. Pojedynki na słowa zostaną przeprowadzone pomiędzy przedstawicielami gimnazjów z Tarnowa, gminy Tarnów i gminy Skrzyszów. Podczas rozgrywek debatanckich zostaną wyłonione dwie drużyny, które spotkają się w finale. Ostatnią debatę zaplanowano 18 maja.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

(ww)