TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Kto został mistrzem ortografii?

Kto został mistrzem ortografii?

Kto został mistrzem ortografii?

Człekokształtny troll, mrzygłód, quasi-hacjenda, pustułka, entourage – z takimi między innymi wyrazami musieli zmierzyć się uczestnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w 18. edycji dyktanda „O złote pióro”. Do wielkiego finału w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych zgłosiło się kilkudziesięciu zawodników z całej Polski. Imprezie towarzyszył IX Tarnowski Turniej Ortograficzny o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa, w którym najlepsi okazali się reprezentanci Rady Miejskiej i Kancelarii Rady Miejskiej.

Jury tradycyjnie konkursowi przewodniczył prof. dr hab. Bogusław Dunaj, który był autorem konkursowych tekstów. W tej edycji wprowadzono nową kategorię wiekową. W konkursie mogli startować uczniowie szkół podstawowych, dla których przygotowano kategorię junior. Treść dyktanda dla tej grupy wiekowej była nieco łatwiejsza, choć niektóre wyrazy również mogły stanowić nie lada wyzwanie dla uczestników. „Grabarz czarny nie nadąża z pochówkami. Musimy tym człekokształtnym trollom dać odpór, zanim obrócą naszą łąkę w perzynę” – to tylko dwa przykładowe zdania, w których znalazły się łamańce językowe. Najlepiej z tym dyktandem poradziła sobie Marianna Musiał, uczennica Szkoły Podstawowej nr 14.

Utrudnione zadanie mieli zawodnicy, którzy musieli napisać dyktando pt. Feng shui w ogrodzie. Tutaj pojawiły się takie wyrazy jak: chasydzki, mojito, ożanka, świbka, skądsiś, jujitsu czy stożyny. W przypadku tego tekstu nagrodzono Dawida Migacza, ucznia I LO (kat. uczeń), Weronikę Wantuch, studentkę PWSZ (kat. student), Krzysztofa Zubrzyckiego (kat. dorosły). Laureaci zapytani o to, jak zostać mistrzem ortografii, podkreślali, że kluczem do sukcesu jest częste czytanie książek i gazet. – Najchętniej sięgam po książki popularno-naukowe. Moją uwagę zwracają trudne słowa. Za punkt honoru stawiam sobie przeczytanie ich na głos. Warto myśleć o języku jako o strukturze, która jest logiczna, zastanawiać się, od czego pochodzi dane słowo – przekonywał Dawid Migacz, jeden z laureatów.

Po raz dziewiąty w murach ZSEO rozegrano również turniej ortograficzny. W tym roku wystartowali w nim reprezentanci różnych grup zawodowych, przedstawiciele : Starostwa Powiatowego, Policji, Straży Miejskiej, Zespołu Przychodni Specjalistycznych, Wydziału Teologii, Rady Miejskiej i Kancelarii Rady Miasta, uczniowie ZSEO oraz… pszczelarze. Tematem przewodnim był ogród. Po czterech rundach okazało się, że największą liczbę punktów zdobyli: radny Grzegorz Światłowski i Agnieszka Kowalik z Kancelarii Rady Miasta i to oni otrzymali puchar w nagrodę.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

WYNIKI TEGOROCZNEJ EDYCJI:

Kategoria uczeń
I Dawid Migacz I LO Tarnów
II Julia Osika III LO Tarnów
III Katarzyna Kozik  XVI LO Tarnów

Kategoria uczeń junior
I Marianna Musiał  Szkoła Podstawowa nr 14 w Tarnowie
II Amelia Cecot  Szkoła Podstawowa w Brzozówce
III Patrycja Zegar, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Zalasowej

Kategoria student

I Weronika Wantuch  PWSZ Tarnów
II Piotr Stęchły PWSTE w Jarosławiu
III Karolina Bryg PWSZ Tarnów

Kategoria dorosły

I Krzysztof Zubrzycki
II Tomasz Malarz
III Arkadiusz Kleniewski

TURNIEJ ORTOGRAFICZNY

I Rada Miejska i Kancelaria Rady Miasta ( Puchar zdobyli: Grzegorz Światłowski z Rady Miejskiej oraz Agnieszka Kowalik z Kancelarii Rady Miasta)
II Starostwo Powiatowe
III Studenci PWSZ

(ww)