TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Łatwy egzamin gimnazjalny?

Łatwy egzamin gimnazjalny?

Łatwy egzamin gimnazjalny?

W tym roku 1012 uczniów przystępuje do pisania egzaminu gimnazjalnego w Tarnowie. Dzisiaj, 19 kwietnia, zmierzyli się z zagadnieniami z wiedzy humanistycznej, kolejnego czeka ich część matematyczno-przyrodnicza, a pojutrze zmagania z językiem obcym.

Egzamin podsumowuje wiedzę ucznia zdobytą podczas trzech lat nauki w gimnazjum, a przystąpienie do małej matury jest warunkiem ukończenia szkoły (mimo że nie określono minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, dlatego też ‎egzaminu nie można nie zdać). Składa się z trzech części. Pierwsza z nich obejmuje zagadnienia z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Druga z kolei sprawdza wiedzę matematyczno-przyrodniczą, a ostatnia umiejętności językowe. Na napisanie egzaminu uczniowie mają, przez pierwsze dwa dni, po 150 minut. Na rozwiązanie arkuszy językowych przewidziano natomiast 60 minut. Niektórym uczniom przysługuje dodatkowy czas, np. gdy przedstawią wcześniej zaświadczenie od lekarza o dysleksji.

Gimnazjaliści byli zgodni, że w tym roku egzamin, a przynajmniej jego pierwsza część, nie wydał im się trudny. – W tym roku nie było ciężko. Liczyliśmy, że nie będzie charakterystyki, tylko rozprawka. Udało się, więc jesteśmy zadowoleni – relacjonował Krystian Dumara, uczeń Gimnazjum nr 2. – Najbardziej obawiałem się, że niczego nie będę w stanie napisać, bo polski nie jest moim ulubionym przedmiotem. Tymczasem rozprawka poszła mi bardzo dobrze, moim zdaniem to jedna z najłatwiejszych rzeczy na egzaminie – stwierdził Jakub Kornacki. – Test nie był trudny, trzeba było wszystko wziąć na logikę. Przy rozprawce wygrzebałem z głowy wszystkie możliwe przykłady i argumenty, więc myślę, że było całkiem nieźle. Udało mi się napisać egzamin w nieco ponad godzinę – mówił z kolei Daniel Kanarek.

Jutro przed uczniami kolejna część gimnazjalnych zmagań. Tym razem ich zadaniem będzie rozwiązanie arkuszy matematyczno-przyrodniczych. – Pierwsze koty za płoty. Dzisiaj zadania zamknięte były bardzo proste. Przed jutrem musimy jeszcze powtórzyć wzory na fizykę i matematykę – deklarowały Weronika Dziewak i Martyna Kolbusz, uczennice gimnazjum przy ul. Kopernika.

W całym kraju do egzaminu przystąpiło ponad 340 tys. uczniów. Wyniki „małej matury” zostaną opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną 16 czerwca.

(ww)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ