TARNÓW / Edukacja / Aktualności / SP nr 24 zwycięzcą Młodzieżowych Debat Obywatelskich

SP nr 24 zwycięzcą Młodzieżowych Debat Obywatelskich

SP nr 24 zwycięzcą Młodzieżowych Debat Obywatelskich

Dobiegła końca trzecia już edycja, organizowanego przez Gimnazjum Dwujęzyczne w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie, konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich. Tematem, odbywającej się w Sali Lustrzanej, finałowej debaty było stwierdzenie „Polska to nie jest kraj dla młodych ludzi”. Tezy tej bronili uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie, w roli opozycji wystąpili natomiast ich rówieśnicy z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnowie.

- Debata finałowa, podsumowująca trzecią edycję konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich to duże przeżycie dla każdego z nas. Pokazuje, że uczniowie nie tylko doskonalą się w tym co robią, czyli w argumentacji i w tworzeniu swoich wypowiedzi, ale również czerpią z tego dużą satysfakcję – podkreślała jedna z współorganizatorek konkursu, Anna Zygucka.

Decyzją Loży Mędrców, w której zasiadali: posłanka na Sejm Urszula Augustyn, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Artur Puciłowski, zwycięzcami debaty zostali reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnowie. Zwycięską drużynę tworzyli: Julia Sus, Kacper Majewski, Karolina Kukiełka, Anna Krajewska, Kamil Rojek oraz Aleksandra Radwańska.

Zasiadający w Loży Mędrców zgodnie podkreślili, że temat finałowej debaty był bardzo trudny i niewdzięczny. - Tematem był nasz kraj, nasza ojczyzna. Od najmłodszych lat jesteśmy wychowywani do jej miłości, do patriotyzmu, do czucia się w niej dobrze. Dzisiaj uczniom ze Skrzyszowa przyszło bronić tezy, że jest dokładnie odwrotnie; to jest naprawdę diabelskie zadanie – podkreślała Urszula Augustyn. – Trzeba było czasem stanąć w kontrze do swoich poglądów i szukać argumentów nieco na siłę – powiedział Roman Ciepiela. – Temat był z jednej strony ciekawy, a z drugiej powodujący pewną trudność – dodał do tych wypowiedzi Artur Puciłowski.

- Finałowa debata była dla mnie znakomitą lekcją tego, jak pięknie można argumentować, różnić się i wypowiadać swoje kwestie. Powiem szczerze, że gdybym mogła, to przyprowadziłabym dzisiaj tutaj połowę członków parlamentu, żeby posłuchali jak pięknie można debatować – mówiła Urszula Augustyn.

Prezydent Roman Ciepiela stwierdził, że już dawno nie uczestniczył w tak dobrej dyskusji. – Była to dyskusja, w której szanuje się argumenty i przedstawicieli strony przeciwnej, w której pada tak dużo ważnych słów. Miałem skupioną uwagę na każdej osobie, która występowała. Jestem pełen szacunku dla obu drużyn. Dorośli, którzy również występują w tej sali, mogą się od was uczyć.

Trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji zajęli uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie. W konkursie uczestniczyli także uczniowie: klas gimnazjalnych w XXI Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie i w Szkole Podstawowej nr 14 w Tarnowie, Niepublicznego Gimnazjum „U Konarskiego” w Tarnowie oraz Niepublicznego Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze.

- Nie mogę powiedzieć inaczej, jak to że te wystąpienia młodych ludzi są dla mnie absolutnym fenomenem. Zdarza mi się sędziować czy marszałkować na poziomie akademickim oraz licealnym i zdecydowanie ten tarnowski projekt jest czymś zupełnie wyjątkowym. Obie drużyny były absolutnie dobrze przygotowane do dzisiejszej debaty i to jest wielka radość, jeżeli się słyszy takie wystąpienia – podsumował finał marszałek debaty, filozof i literat, Andrzej Król.

 (sm)

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Znaczniki

Archiwalne