TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Sztuka i kultura – nasz uniwersalny wspólny język

Sztuka i kultura – nasz uniwersalny wspólny język

Sztuka i kultura – nasz uniwersalny wspólny język

Trzydzieści sześć młodych osób z Polski, Bułgarii, Słowacji oraz Włoch wzięło udział w realizowanym w Tarnowie i w okolicach projekcie Art&Culture – Our Universal Common Language. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art., a projekt odbywał się w ramach programu Erasmus + Akcja Młodzież.

Główne tematy poruszane przez uczestników projektu to: Romowie oraz inne mniejszości, kultura i kreatywność, a także zagadnienia dotyczące migrantów. Codzienne zajęcia odbywały się w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, w Tarnowie oraz w Bielczy, Borzęcinie Dolnym, Szczurowej i Żabnie, czyli miejscowościach silnie związane z historią Romów w naszym regionie.

Uczestnicząca w projekcie młodzież odwiedziła m.in. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, w którym zapoznała się z historią Romów oraz ich kulturą i zwyczajami. Zwiedziła także centrum miasta, w tym bimę, cmentarz żydowski oraz starą łaźnię. Podczas zajęć prowadzonych w Centrum Kultury Wsi Polskiej, do uczestników projektu dołączyła około trzydziestoosobowa grupa gimnazjum w Wierzchosławicach.

Kulminacyjnym punktem każdego dnia wymiany były wieczory narodowe, w trakcie których młodzież prezentowała historię, kulturę, zwyczaje oraz kuchnię swoich krajów.

(sm)

Znaczniki