TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Turniej Debat Oksfordzkich ZGŁOSZENIA

Turniej Debat Oksfordzkich ZGŁOSZENIA

Turniej Debat Oksfordzkich ZGŁOSZENIA

Coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju debaty oksfordzkie. Ta subtelna sztuka prowadzenia dyskusji pozwala na rywalizację z przeciwnikiem prezentującym odmienne stanowisko jedynie za pomocą wagi argumentów. Doceniając tę formę dyskutowania pod względem nacisku, który kładzie się na kulturę dyskusji, a także mając na uwadze potrzebę rozwijania u młodych ludzi umiejętności oratorskich, Fundacja Court Watch Polska organizuje Turniej Debat Oksfordzkich o Tematyce Społeczno-Prawnej.

Odbędzie się on 24 marca w Ministerstwie Sprawiedliwości. Udział w nim weźmie osiem drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne, wyłonionych przez organizatora na podstawie formularzy zgłoszeniowych. Etap pierwszy oparty będzie na debatach w grupach rywalizujących ze sobą zgodnie z wynikami losowania przeprowadzonego na początku turnieju. Z każdej z dwóch grup do półfinału awansują dwa zespoły. Do finału, oprócz dwóch zwycięskich w półfinałach drużyn, zakwalifikują się również dwie ekipy walczące o trzecie miejsce. Ma to zachęcić uczestników do walki do samego końca, ale i docenić starania tych, którym przyszło walczyć z wymagającymi rywalami.

Celem projektu jest pogłębienie wiedzy w zakresie tematyki społeczno-prawnej, a także zaprezentowanie umiejętności retorycznych uczestników. Debata ma charakter sformalizowany. Wydarzeniu przewodzi Marszałek, mający do pomocy Sekretarza. Dyskutują dwie strony – propozycji (za) i opozycji (przeciw), które naprzemiennie zabierają głos, przedstawiając swoje argumenty, ale też odpowiadając na te przedstawione przez przeciwnika. Po debacie jury podejmuje decyzję, która ze stron lepiej zaprezentowała swoje argumenty.

Udział w debacie oksfordzkiej to doskonały sposób na rozwinięcie tak pożądanych obecnie na rynku pracy kompetencji miękkich – umiejętności wystąpień publicznych, argumentacji i współpracy z innymi. Prowadzenie debaty metodą oksfordzką rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania, konieczność dostosowania się do reguł, a ograniczony czas na wypowiedź zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi.

Formularz zgłoszeniowy na stronie https://courtwatch.pl/turniej-debat uruchomiony będzie jutro, czyli w piątek 16 lutego, a zamknięty 23 lutego. Trzy dni po zamknięciu podana zostanie lista szkół zakwalifikowanych do turnieju, 10 marca ogłoszone zostaną natomiast tezy turnieju.

Regulamin debat znajduje się TUTAJ

(sm)