TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Uczennice V LO z tysiącem dolarów

Uczennice V LO z tysiącem dolarów

Uczennice V LO z tysiącem dolarów

Uczennice V Liceum Ogólnokształcącego, Patrycja Chwałek, Agata Głuszak, Katarzyna Nowak, Izabela Wiśniowska i Agnieszka Zbylut, zdobyły główną nagrodę i czek na tysiąc dolarów w konkursie Unsung Heroes Discovery Awards. Zwycięstwo przyniósł im projekt „Threads of Life - Nici Życia", w którym przypominają sylwetkę Juliusa Madritscha, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Mimo że konkurs Unsung Heroes Discovery Awards  skierowany jest głównie do uczniów szkół w USA, jedna z kategorii otwarta jest dla drużyn szkolnych z całego świata. Właśnie w tej kategorii zwyciężyły uczennice V LO. W nagrodę, oprócz pamiątkowego dyplomu, otrzymają tysiąc dolarów. Prace nad projektem koordynował Marcin Zaród, nauczyciel j. angielskiego z V LO.

Uczennice zgłosiły do konkursu utworzoną przez siebie stronę internetową, poświęconą Juliusowi Madritschowi, związanemu z Tarnowem Sprawiedliwemu Wśród Narodów Świata. Poszukując informacji, zespół projektu nawiązał kontakt z organizacją Yad Vashem w Austrii, a także z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie oraz reżyserem filmu o Madritschu, Pawłem Szalszą. Dziewczętom udało się nawet skontaktować z synem Juliusa Madritscha. Przy gromadzeniu materiałów, dziewczęta korzystały z różnych książek, publikacji i wspomnień, przeprowadziły także wideo-wywiady z osobami, które Julius Madritsch osobiście uratował z zagłady. Jedna z nich, Margot Schlesinger, znalazła się także na słynnej Liście Schindlera.

(ww)

Znaczniki