TARNÓW / Edukacja / Aktualności / Uczniowie jak badacze CERN

Uczniowie jak badacze CERN

Uczniowie jak badacze CERN

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyły się XIII Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. Ta cykliczna impreza organizowana jest przez instytucje badawcze i uniwersytety na całym świecie, a jej celem jest zapoznanie uczniów szkół średnich z najnowszymi badaniami z dziedziny fizyki cząstek elementarnych. Zajęcia dają szansę uczniom wcielenie się w fizyka, analizującego dane z Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN.

W Tarnowie gościł dr hab. Krzysztof Woźniak z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W zajęciach uczestniczyli nie tylko uczniowie tarnowskich szkół, lecz również z Nowego Sącza, Rzeszowa oraz Dębicy.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać podstawowe własności cząstek elementarnych i metody ich badania. W ćwiczeniach na komputerach zadaniem uczniów było przeanalizowanie prawdziwych danych zarejestrowanych przez eksperymenty LHC. Warsztaty są koordynowane przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie oraz QuarkNet w USA w ścisłej współpracy z IPPOG (Międzynarodową Organizacją Popularyzacji Fizyki Cząstek Elementarnych).

(ww)