TARNÓW / Edukacja / Ferie zimowe 2017

Ferie zimowe 2017

Ferie w mieście nie muszą być nudne. W tegorocznym programie ferii zimowych znalazł się szereg ciekawych propozycji, zarówno sportowych, jak i artystycznych. Na organizację zajęć dla dzieci i młodzieży urząd miasta przeznaczył 100 tys. złotych.

SPORTOWA SOBOTA 28.01.2017 FOT. ARTUR GAWLE (22)

Aktywnie

Jakie aktywności najchętniej wybierają feriowicze? – Największe oblężenie w czasie ferii przeżywają miejskie lodowiska i baseny. Wszystko to dzięki wstępom za symboliczną złotówkę – wyjaśnia Edward Rusnarczyk, dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Od poniedziałku do piątku w określonych godzinach bilet do miejskich obiektów sportowych (przy ul. Wojska Polskiego, ul. Traugutta i ul. Piłsudskiego) będzie kosztować złotówkę. Wystarczy przy kasie okazać ważną legitymację szkolną.

W pierwszej połowie lutego (dokładnie do 12. lutego) feriowicze będą mogli wziąć udział w zajęciach tenisa stołowego i ziemnego, futsalu, koszykówki, piłki siatkowej oraz ręcznej. W programie nie zabrakło sportów walki, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród tarnowskiej młodzieży – kung fu i karate z elementami samoobrony. W czasie ferii uczestnicy mogą powalczyć w turniejach szachowych, brydżowych. Pod okiem instruktorów będzie można uczestniczyć w zajęciach strzeleckich.

Zajęcia wspinaczkowe i kartingowe, które co roku cieszą się dużą popularnością, również znalazły się w tegorocznej ofercie. Ze względu na duże zainteresowanie wymagane są jednak wcześniejsze zapisy.

Tak jak w poprzednich latach TOSiR organizuje wyjazdy narciarskie do Krynicy, na stok w Słotwinach (31 stycznia oraz 3,7 i 10 lutego). Sam przejazd jest bezpłatny, uczestnicy muszą zapłacić za karnet oraz uiścić opłatę za ubezpieczenie.

Pałac Młodzieży przygotował warsztaty rekreacyjno–sportowe. Mogą wziąć nim udział zarówno dzieci, jak i młodzież (szkół podstawowych). Zajęcia trwają od godz. 8 do 16 od poniedziałku do piątku.

Sportowe soboty to propozycja dla całych rodzin. Wszyscy, którzy pojawią się w soboty w Parku Strzeleckim między godz. 11 a 13, będą mogli wziąć udział w imprezach rekreacyjno-sportowych. W przypadku niepogody zajęcia i konkursy odbywać się będą w hali sportowej przy ul. Krupniczej.

Z historią w tle

Ferie w Tarnowskim Centrum Kultury to przede wszystkim zajęcia plastyczne z historią w tle. W autorskiej pracowni plastycznej Elżbiety i Witolda Pazerów odbędą się warsztaty „Historie z życia człowieka – dzisiejsze, dawne, dawniejsze i pradawne".Zajęcia plastyczne inspirowane będą m.in. sztuką starożytnego Egiptu i Rzymu oraz współczesnymi krótkimi formami literackimi z czasopism dla dzieci i młodzieży z lat 50. ubiegłego wieku i współczesnych kontynuacji tych czasopism ilustrujących obecną rzeczywistość. Jak tłumaczą pomysłodawcy warsztatów, zajęcia pomogą w nabyciu, bądź rozwinięciu umiejętności analitycznego i syntetycznego spojrzenia na sztukę, na przestrzeni dziejów, pokażą identyczność odczuwania emocji w przeszłości i współcześnie. Zajęcia odbywać się będą w dwóch terminach: 1-3 lutego oraz 7-8 lutego. Mogą wziąć w nich udział dzieci, które ukończyły 7 lat. Szczegółowe informacje o warsztatach dostępne TUTAJ.

Kulturalnie

Tradycyjnie już ferie będzie można spędzić ze sztuką. Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Okręgowe i tarnowski teatr przygotowały warsztaty i zajęcia kulturalne. W ofercie tych instytucji znalazły się warsztaty dźwiękowe i aktorskie oraz kreatywne zajęcia plastyczne. W teatrze profesjonalni aktorzy podpowiedzą najmłodszym, jak należy prezentować się na scenie, m.in. jak improwizować. Na koniec początkujący artyści wystąpią na scenie przed publicznością. W BWA z kolei odbywać się będą warsztaty plastyczne. Codziennie uczestnicy będą musieli zmierzyć się z nowym wyzwaniem plastycznym. Będzie to też okazja, by poznać tajniki dizajnu.

Na tych, którzy chcą odkryć tajemnice Tarnowa, czekać będą w czasie ferii pracownicy Muzeum Okręgowego. Codziennie – z wyjątkiem weekendów – od godz. 10 do 12 mali odkrywcy będą mogli obejrzeć muzealne ekspozycje we wszystkich tarnowskich siedzibach Muzeum Okręgowego. Zakupując książeczkę Małego Muzealnika za 5 złotych (w ramach biletu wstępu), dzieci będą mogły poznać historię najciekawszych eksponatów poprzez łamigłówki, kolorowanki i zagadki.

Więcej o ofercie BWA, muzeum i teatru przeczytasz TUTAJ.

W bibliotece

Bezpłatne zajęcia przygotowała również Miejska Biblioteka Publiczna. Zajęcia te oparte są na ulubionej literaturze dziecięcej i młodzieżowej, urozmaicone zabawami literackimi, artystycznymi i ruchowymi, pobudzające kreatywność i wyobraźnię dzieci. W programie znalazły się przygody małych detektywów, ćwiczenia spostrzegawczości, seanse głośnego czytania oraz planszówki, wielobarwne kolaże i orgiami, a nawet oryginalne malunki na szkle, plastrach drewna i… balonach. Zajęcia te nie wymagają zapisów.

Interesującą ofertą może pochwalić się także Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Tam w ramach ferii zaplanowano filmowe poniedziałki, taneczne środy i planszówkowe piątki. W przypadku tych zajęć obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Szczegółowy harmonogram ferii dostępny poniżej:

(ww)