TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Tegoroczne święto filmu odbędzie się w dniach 21-28 kwietnia. W tym roku – ze względu na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  – 32. Tarnowska Nagroda Filmowa poprzedzona zostanie prologiem „Stulecie Odzyskania Niepodległości - Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”, który potrwa od 15 do 20 kwietnia.

Musica Poetica 2018 to znaczący regionalny festiwal muzyczny, który od roku 2011 odbywa się w Tarnowie, w okresie przedwielkanocnym. Ideą Festiwalu są muzyczne prezentacje dzieł wielkopostnych, realizowane przez wybitnych polskich i międzynarodowych artystów, zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą.

W najbliższy czwartek (22 marca) w kinie Marzenie zaprezentuje się Stare Dobre Małżeństwo – legendarna grupa złożona z wyśmienitych muzyków, którą tworzą Krzysztof Myszkowski (śpiew, gitara, harmonijka ustna), Bolo Pietraszkiewicz (gitary, cajon), Roman Ziobro (kontrabas, gitara basowa); grupa która wciąż przemierza koncertowe szlaki, tłumnie przyciągając widownię na swoje recitale.

We wtorek 20 marca w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbędzie się spotkanie zJakubem Małeckimjednym z najbardziej popularnych i utalentowanych pisarzy polskich młodego. Autor głośnego „Dygotu” oraz wydanej niedawno „Rdzy” przyjechał do Tarnowa na zaproszenie Zakładu Filologii Polskiej Instytutu Humanistycznego oraz Studenckiego Koła Naukowego Polonistów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11, wstęp jest wolny.

Przed nami szósta odsłona spotkań z muzyką irlandzką. Na koncercie organizowanym z okazji Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii, zaprezentuje się zespół DRAKE z autorskim programem najpopularniejszych irlandzkich melodii i pieśni morza. Nie zabraknie opowieści, wspomnień i ciekawostek rodem z Zielonej Wyspy. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy muzyki spod znaku wiatru, wody i przygody.

3 marca o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncertowy wehikuł czasu w który zabierze nas Janusz Yanina Iwański. Za jego sprawa przeniesiemy się  do chwil, kiedy w rozgłośniach radiowych i telewizji królowały takie nazwiska jak: Krzysztof Klenczon, Czesław Niemen, Ryszard Nalepa, Marek Grechuta, Mira Kubasińska czy Marek Jackowski!

Tarnowskie Centrum Kultury po raz kolejny zaprasza na cykl projekcji filmów dokumentalnych. W poniedziałkowe wieczory marca na ekranie Kina Marzenie będzie można spojrzeć na świat z czterech różnych punktów widzenia.

O kobietach dla kobiet – tak można określić spektakl „Wszystko o kobietach”. Nietypowe studium kobiecości w wykonaniu Teatru Ludowego z Krakowa będzie można obejrzeć we wtorek 10 marca w Centrum Sztuki Mościce.

Podróżniczka, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych Elżbieta Dzikowska będzie gościem spotkania, które odbędzie się w CSM w ramach cyklu „Za horyzont domu” (1 marca, godz. 19.00).  Podczas spotkania opowie o swoich licznych wyprawach, napisanych książkach i niezwykłych przygodach, jakie miały miejsce w jej całym życiu.

W niedzielę 11 marca o godz. 19.00 w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się uroczysty koncert prawykonań II edycji programu „Muzyka naszych czasów”.

Archiwalne