TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na kolejne projekcie z cyklu Millenium Classic. W styczniu widzowie będą mieli okazje zobaczyć dwa doskonałe musicale z Johnem Travoltą. 9 stycznia wyświetlona zostanie „Gorączka sobotniej nocy", a 16 stycznia „Grease".

 

Muzycznytarnow.pl zaprasza na kolejną imprezę „Koncert Hip-hop z udziałem lokalnych muzyków vol.2”. Tym razem na scenie zaprezentują się dwa hip-hopowe składy: PJK, MD i Cristianus. Drugi koncert z udziałem lokalnych muzyków już 14 stycznia 2012r.. Na scenie wystąpią dwaj bracia z Tarnowa MD i Cristianus oraz skład z Dąbrowy Tarnowskiej PJK.

7 stycznia 2012 r. w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego o godz. 19.00. odbędzie się II Tarnowski Koncert Noworoczny, w którym gościnnie wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Spektakl według scenariusza i w reżyserii Tomasza A. Żaka, to opowieść o kobiecie, która przegapiła w życiu najważniejsze: miłość, rodzinę, spokój ducha.

Nakładem angielskiego wydawnictwa Phaidon ukazał się album o twórczości Wilhelma Sasnala. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja zawierająca bogaty zbiór reprodukcji - w części publikowanych po raz pierwszy, teksty, wywiady, kalendarium, bibliografię. W albumie reprodukowane są mościckie i tarnowskie obrazy artysty oraz rzeźba z Mościc powstała w 2010 roku w ramach projektu BWA „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”.

Spektakl to pełna radosnej atmosfery opowieść o tym jak powitały narodzonego Jezusa anioły, a także pasterze z różnych regionów Polski, prezentujący świąteczne zwyczaje wspólnego kolędowania w oparciu o tradycję Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Lachów Sądeckich oraz regionu Krakowskiego i Lubelskiego. W widowisku bierze udział ponad 50 tancerzy, w tym także „Mali Świerczkowiacy” a towarzyszy im 10 osobowa orkiestra.

Bracia Alfred i Jerzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnego incydentu - kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Młodszy z braci, Jerzy, dzielnie staje w jej obronie, natomiast starszy zawodzi - reaguje poniewczasie i w konsekwencji staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata, który na jego oczach zostaje wyrzucony z pędzącego pociągu.

Chanuka to radosne, trwające osiem dni święto żydowskie, obchodzone na pamiątkę zwycięstwa Żydów nad okupującymi Ziemie Izraela grecko-syryjskimi władcami Seleucydami. Nakazali oni oddawanie czci bogom greckim i zwalczali wszelkie przejawy religii żydowskiej. W 164 r p.n.e. wybuchło powstanie, któremu przewodził Juda Machabeusz. Żydowska armia powstańcza po trzech latach walk pokonała wielekroć większą armię wroga. Święto zapalenia lamy chanukowej, miało miejsce pod Bimą 21 grudnia.

Artystka mówi o swoim malarstwie: Przedstawiam ludzi w ich cielesności, poprzez rysunek, bryłę, formę i kolor pokazuję ich ciała, a poprzez treści, fabułę pokazuję ich dusze i ich naturę. Atmosfera obrazu jest pejzażem, w którym żyję.

Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie ma okazję zaprezentować prace uczniów wykonane podczas warsztatów artystycznych w Zalipiu. Na specjalnej wystawie, inaugurującej działalność nowej galerii szkolnej, można będzie obejrzeć dzieła plastyczne powstałe z inspiracji sztuką ludową.

Archiwalne