TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Na tarnowskim dworcu po raz drugi z rzędu stanęła awangardowa choinka będąca dziełem uczniów tarnowskiego „Plastyka”. Ekspozycję można oglądać do połowy stycznia.

Jutro, w piątek 22 grudnia, w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury (Rynek 5) odbędzie się wernisaż wystawy prac tarnowskiego „emigranta”, Grzegorza Kuzia „Zapiski z Londynu”. Organizuje ją Fundacja Kultury i Sztuki – i Kropka przy wsparciu Tarnowskiego Centrum Kultury. Początek wernisażu o godz. 19.

Koncert kolęd w wykonaniu tarnowskiej orkiestry Big Contest Band odbędzie się w czwartek, 28 grudnia, w Bazylice Katedralnej w Tarnowie o godz. 19. Zespół obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia.

Z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha odbędzie się dzisiaj pierwszy Galicyjski  Wieczór Chanukowy w Tarnowie. Organizatorzy poza tradycyjnym rytuałem zapalania świateł zapowiadają klasyczne pieśni chanukowe i klasyczną kuchnię żydowską.  Żydowskie Święto Świateł  o godzinie 19 w restauracji Stara Łaźnia.

85-lecie istnienia i 40-lecie reaktywacji świętuje w tym roku Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne. Z tej okazji członkowie towarzystwa przygotowali jubileuszową wystawy „85 lat tarnowskiej fotografii”, której wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, 15 grudnia, o godz. 18 w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury.

W najbliższy piątek, 15 grudnia, o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wieczór autorski tarnowskiego znawcy tematyki rabacyjnej, Bogusława Andrzeja Baczyńskiego. Podczas spotkania odbędzie się promocja jego książki „Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie”, stanowiącej owoc kilkudziesięcioletnich badań autora dotyczących rzezi galicyjskiej w 1846 roku.

Wystawa złożona z ponad trzydziestu plakatów filmowych z dawnych lat to najnowsza propozycja Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Afisze z lat 50. i 60. autorstwa polskich artystów pochodzą głowie z  prywatnych kolekcji. Wernisaż Na co do kina Panie Janku?  odbędzie się już dziś o godz. 18:00. 

Kolejne w tym roku spotkanie autorskie w tarnowskiej bibliotece poświęcone będzie dwóm nowym książkom autorstwa Ryszarda Lisa „Piętno życia” i „Odpryski. Dyskusja z udziałem autora odbędzie się 13 grudnia w Galerii Niebieskiej przy ul. Krakowskiej. Początek o godz. 17:00.  

Jutro, w piątek 8 grudnia, o godz. 18 w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy „Lekcja dizajnu. Polskie projekty tworzone z myślą o dzieciach”. Połączony on będzie z kuratorskim oprowadzaniem Joanny Kurkiewicz i Aleksandry Banaś z Instytutu Dizajnu w Kielcach. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do niedzieli 28 stycznia przyszłego roku.

Jutro o godzinie 19.00 rozpocznie się kolejny koncert muzyki organowej z cyklu „W blasku katedry”. Melomani będą mieli okazję posłuchać improwizacji organowych w różnych stylach historycznych, opartych na tematach pieśni maryjnych, w wykonaniu profesora Krzysztofa Pawlisza, kantora kościoła Zesłania Ducha Świętego w Krakowie, solisty, uhonorowanego międzynarodowymi nagrodami.Wstęp na koncert jest wolny.

Archiwalne