TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Miłośnicy poezji Karola Wojtyły i sympatycy twórczości Wojtka Klicha 4 kwietnia o godz.22.00 będą mieli okazję wziąć udział w koncercie promującym płytę  „Karolowe pieśni”.

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. Poprzez program promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia i mają możliwość zobaczenia części teatru niedostępnej na co dzień. Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi.

Pięć nagród i jedenaście wyróżnień przyznało jury w konkursie plastycznym „Pisanki-malowanki”. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się 20 marca w Galerii Aniołowo. Dodatkowo, każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz pamiątkowe upominki. Na konkurs wpłynęło 60 prac. Wszystkie można już oglądać w „Aniołowie".

Inauguracyjne spotkanie nowej Rady Kultury odbyło się w Urzędzie Miasta Tarnowa. Na pierwszym posiedzeniu wybrano zarząd i ustalono wstępny plan pracy.

Wystawa fotografii, fotomontaży i grafiki komputerowej Zdzisław Beksiński, jakiego nie znamy została przedłużona do 12 kwietnia. W dniach 11-12 kwietnia pasjonaci sztuki będą mieć możliwość „wniknięcia” w przestrzeń obrazów artysty dzięki technice 3D.

Sympatycy klimatów retro w najbliższy weekend będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach tańców swingowych organizowanych w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich „Wstęp Wolny”. Warsztaty odbędą się 22 marca w Centrum Sztuki Mościce w godz. 17.00-21.00.

Te wersy są dla mnie wszystkim, jak słowo w akcie stworzenia, jak ziemia nad morzem, jak morze w ziemi – tak o swoim zamiłowaniu do poezji mówi Maksymilian Tchoń, poeta i absolwent polonistyki UJ. Tarnowianin wydał właśnie tomik wierszy http, który zaprezentuje na spotkaniu autorskim 24 marca w Galerii Niebieskiej.

Trzy pokolenia Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” wystąpią w wiosennym koncercie 10 kwietnia. Dzieci, młodzież i dorosłych członków zespołu zobaczymy w Centrum Sztuki Mościce.

Rafał Balawejder, dyrektor naczelny Teatru im. Ludwika Solskiego został laureatem Złotej Róży. Jest to nagroda przyznawana przez czytelników oraz kapitułę Tygodnika TEMI.

Dyrektor Solskiego otrzymał nagrodę za ustabilizowanie sytuacji w teatrze, dobry poziom i bogatą ofertę sceniczną, dostosowaną do oczekiwań wszystkich środowisk. To nagroda dla całego zespołu teatru, pracowało na nią ponad sześćdziesiąt osób -  powiedział Rafał Balawejder odbierając nagrodę.

Najbliższy marcowy Salon poezji organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Tarnowskim Teatrem odbędzie się 22 marca o godz. 11: 00. Będzie on prezentacją wierszy autorstwa dwóch poetek: nestorki Julii Hartwig z tomu „Zapisane” i przedstawicielki młodego pokolenia Krystyny Dąbrowskiej z tomu „Białe krzesła”.

Archiwalne