TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Magdalena Abakanowicz jest laureatką nagrody ZAiKS-u za zasługi dla kultury polskiej. Z tejwłaśnie okazji powstała wystawa plenerowa obejmująca zdjęcia artystki i Jej realizacje na całymświecie. Druga wystawa (wewnętrzna) eksponuje22 oryginalne prace Abakanowicz z lat 1965 - 2002 wzbogacone filmami poświęconymi życiui twórczości artystki.

Podczas akcji „Doba dla kultury” w Piwnicach TCK odbędzie się koncert tarnowskiego zespołu perkusyjnego Drumbum. Publiczność będzie mogła także uczestniczyć w otwartej próbie, która poprzedzi występ na scenie.

Jak uczyć historii Tarnowa? Najlepiej poprzez jej ożywianie. Taką formę proponuje Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, które już po raz szósty organizuje swoją akcję edukacyjną ZAMKOMANIA, której od kilku lat nieodłącznym elementem stał się Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry.

Filmowa spowiedź Romana Polańskiego: artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych emocji, które nagromadziły się podczas barwnego i złożonego życia. Polański, przebywając w areszcie domowym w Szwajcarii, zaprosił do domu w Gstaad swojego przyjaciela. Ich wielogodzinne rozmowy to próba odbudowania pewnego świata, przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych, trudnych przeżyć.

Ta czarna komedia obyczajowa szalenie bawi. Jest tu cyniczny humor, inteligentna ironia, okrutna zabawa i na koniec popisowe role dla krewnych i znajomych nieboszczyka, u nas granych przez Agatę Kuleszę, Hannę Śleszyńską, Darię Widawską, Grażynę Wolszczak, Waldemara Barwińskiego, Marcina Trońskiego i Andrzeja Pankowskiego.

Wallace i Gromit – stworzone przez Nicka Parka, plastelinowe postacie, główni bohaterowie angielskich filmów animowanych powstających w studiu filmowym Aardman Animations. Postacie animowano tradycyjną i bardzo czasochłonną (1 sekunda filmu = dzień pracy) techniką poklatkową (z niewielkim wsparciem techniki komputerowej w wyjątkowych sytuacjach).

Multikulturalna instytucja powstała na mocy uchwały Rady Miejskiej z 1992 roku. Tarnowscy radni, w wyniku przekształcenia dotychczasowego Tarnowskiego Ośrodka Kultury, utworzyli Tarnowskie Centrum Kultury. Na swoją siedzibę instytucja otrzymała odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku 5. Otwarcie budynku placówki nastąpiło 29 maja 1992 roku, podczas obchodów „Dni Tarnowa”. TCK świętowało swoje dwudziestolecie.

Organizatorem sentymentalnych powrotów do przeszłości jest tarnowskie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. W programie m.in. występ zespołu „Tyligentne Batiary”.

Spektakl dla dzieci „Filipek i Baba Jaga" Teatru Maska z Rzeszowa.

Koncert ten, czy raczej wieczór, spotkanie towarzyskie z elementami show, jest połączeniem dobrej zabawy dla publiczności i promocji wartościowej muzyki w najlepszym wykonaniu.

Archiwalne