TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Najsłynniejsza polska podróżniczka przyjedzie do Tarnowa promować cykl autorskich przewodników po Polsce. W czerwcu ukazała się czwarta książka z serii Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce! - Południowy Wschód.

Pod koniec lipca w całej Polsce ukazały się dwie kolejne książki Łukasza Maciejewskiego. „Przygoda myśli” - to zbiór dwudziestu siedmiu rozmów Łukasza Maciejewskiego z wybitnymi postaciami polskiego kina i teatru.
„Zanussi – przemiany” - bogato ilustrowana książka, której Maciejewski jest jednym ze współautorów, zawierająca kilka obszernych, analitycznych szkiców próbujących opisać fenomen kina Zanussiego.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” powrócił z dwudziestej podróży zagranicznej. W dniach 07.07 – 13.07 brał udział w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „C.A. Seghizzi” w Gorizii, we Włoszech, z którego przywiózł nagrodę specjalną dla chóru o głosach równych „za wykonanie z największym kunsztem programu I i II.” „Seghizzi” należy do sześciu konkursów tworzących Grand Prix muzyki chóralnej. Powyższe konkursy odbywają się w Arezzo (Włochy), Gorizii (Włochy), Varnie (Bułgaria), Debrecen (Węgry), Tour (Francja) i Tolosie (Hiszpania).

Młodzi artyści z tarnowskiego chóru gościli w Sztokholmie, Rydze i Wilnie. Do stolicy Szwecji pojechali na Międzynarodowy Kongres Chórów Pueri Cantores, w którym wzięło udział sto dwadzieścia chórów z całego świata, w tym dziewięć z Polski. Tarnowianie uczestniczyli z nimi we wspólnych występach.

W najbliższą niedzielę, 19 lipca, odbędzie się drugi z cyklu wakacyjnych Spacerków po Tarnowie. Rozpocznie się o godzinie 15:00, etiudą przed pałacem w Parku Sanguszków. Bohaterami najbliższego spotkania będą Sanguszkowie. Dzieje książęcego rodu przybliży Kazimierz Bańburski, Starszy Kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie, znany z umiejętności pasjonującego przedstawiania historii.

Jedna z największych atrakcji tegorocznych wakacji. Kolejna edycja jazzowych koncertów na tarnowskim Rynku. Kto w tym roku zagości i zagra w towarzystwie Leliwy Jazz Band?

Owacjami na stojąco przywitany został pierwszy koncert, inaugurujący Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka Lata – Fortepian Chopina”. Udział znakomitych, młodych artystów, ich wspaniałe interpretacje utworów Fr. Chopina, urokliwa aura sali koncertowej Zamku w Dębnie sprawiły, że koncert stał się wyjątkowym wydarzeniem i przeżyciem dla melomanów.

Zachęcamy mieszkańców do korzystania z wakacyjnych propozycji kulturalnych. Urząd Miasta przygotował bardzo wiele, różnorodnych imprez. Poniżej prezentujemy je w układzie chronologicznym.

Rozpoczyna się drugi tydzień wakacji, alternatywą dla wypoczynku na świeżym powietrzu niech będzie wizyta w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury, gdzie już od 9 lipca będzie można oglądać wystawę plakatów Kulturalna Małopolska, cykl promocyjno-informacyjny autorstwa Ewy Natkaniec, który już od ponad dwóch lat gości na ulicach miast całej Małopolski.

Pałac Młodzieży w Tarnowie we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, oddziałem Muzeum – Zamek Dębno, oraz pod honorowym patronatem Posłanki na Sejm RP – p. Urszuli Augustyn organizuje II edycję Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka Lata – Fortepian Chopina” na Zamku w Dębnie.

Archiwalne