TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

Już po raz szósty Tarnowskie Centrum Kultury ma przyjemność zaprosić na muzyczne sierpniowe piątki na tarnowskim Rynku, które już tradycyjnie odbędą się pod hasłem „Był Sobie Blues" – Letni Festiwal Bluesa. Wzorem lat ubiegłych, podczas festiwalu nie zabraknie muzycznych atrakcji. Festiwal obejmie trzy koncerty, które odbędą się 12, 19 i 26 sierpnia. Na scenie ustawionej na Rynku zaprezentują się zarówno starzy, znani „wyjadacze”, jaki młode blues-rockowe formacje.

Francuska Sahara, rok 1933. Gdy samolot słynnego pilota Billa Lancastera ginie w trakcie lotu z Londynu do Kapsztadu, jego partnerka – nieustraszona łowczyni przygód Marie Vallières de Beaumont – wyrusza na poszukiwanie ukochanego. Zmuszona do lądowania na terytorium Algierii, pilotka bezskutecznie zwraca się o pomoc do dowódców wojsk francuskich, zmagających się z buntem miejscowych plemion Tuaregów. Jedynym sprzymierzeńcem podróżniczki okazuje się skłócony ze zwierzchnikami pułkownik Antoine Chauvet.

Hanna ma 16 lat. Jest inteligentna, błyskotliwa i ciekawa świata. Co różni ją od rówieśników to fakt, że ma siłę, wytrzymałość i strategiczną przenikliwość żołnierza. Tego właśnie w dzikich ostępach północnej Finlandii nauczył ją ojciec, owdowiały Erik, były człowiek CIA. Erik pokazał Hannie jak polować, poddał ją ekstremalnemu treningowi samoobrony i wykształcił z pomocą encyklopedii i jednej książki z bajkami. Do tej pory Hanna prowadziła życie całkowicie odmienne od swoich rówieśników. Jej wychowanie i szkolenie zmierzało do jednego celu – miała stać się perfekcyjnym zabójcą. Jednak gdzieś na świecie są jeszcze niezałatwione sprawy, które wiążą się z rodziną Hanny. Z jednej strony dumny z córki, a z drugiej pełen obaw o jej życie Erik zdaje sobie sprawę, że nie może już dłużej trzymać swojej córki z dala od świata.

Zapraszamy na koncert, który odbędzie się 31 lipca o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Mościce. Cena biletu to 20 zł.

Trio Robert Kabra, Arkadiusz Krupa i Michał Nagy czyli trzech muzyków z dwoma Fryderykami na koncie i dwoma nominacjami do tej najważniejszej w Polsce nagrody polskiej branży fonograficznej, wystąpi dzisiaj, 29 lipca o g. 19.00 w tarnowskiej Sali Lustrzanej. Koncert z cyklu "Mistrzowskie interpretacje" towarzyszy ogólnopolskiemu kursowi gitarowemu organizowanemu przez Stowarzyszenie PLUS ULTRA w Tarnowie.

Recital gitarowy Roberta Horny, jednego z najlepszych gitarzystów klasycznych w Polsce, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 lipca, o g. 19.00 w tarnowskim Ratuszu. W programie recitalu znalazły się utwory m.in. Astora Piazzolli, które zawsze robią wrażenie nawet na osobach nie słuchających na codzień klasyki.

XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów odbędzie się w dniach 21 - 24 lipca. Celem wędrówki jest Szczurowa, położona ok. 50 km od Tarnowa, szczególne miejsce na mapie cygańskiej martyrologii.

Suzanne jest żoną bogatego przemysłowca, który żelazną ręką kieruje fabryką parasolek. Swoją żonę sprowadził do roli uległej pani domu, która skrzętnie wypełnia codzienne obowiązki i służy mu jako luksusowa ozdoba. Pewnego dnia pracownicy fabryki buntują się przeciwko szefowi i biorą go za zakładnika. Nagle rodzinne i biznesowe sprawy spadają na barki Suzanne, która ku zaskoczeniu wszystkich ujawnia nieznane dotąd oblicze swojej kobiecości - energiczne, przebojowe i zniewalające. Przy okazji na światło dzienne wychodzi wiele skrzętnie skrywanych rodzinnych tajemnic...

Do tej pory w dwóch koncertach wystąpiło aż siedmiu wykonawców, a każdy z nich prezentował własne jazzowe interpretacje. Na scenie oprócz polskich jazzmanów zagrali wspaniali muzycy z USA, a także, zza naszej południowej granicy. Słowackie trio Nothing But Swing wraz z genialną Hanką Gregusovą na tarnowskiej publiczności zrobiło ogromne wrażenie. W ich wykonaniu w świetnych aranżacjach można było usłyszeć utwory mistrzów jazzu, które w ustach bezbłędnej Hanki nabierały osobliwej świeżości.

Na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” do Tarnowa przyjadą zespoły polonijne z USA. W koncercie organizowanym przez Centrum Sztuki Mościce wystąpią grupy „Wesoły Lud” z Chicago, oraz „Dolina” z St. Paul oraz Minneapolis w Minnesocie. Prezentować będą m.in. tańce z regionów: sądeckiego, beskidzkiego, spiskiego, krakowskiego i lubuskiego.

Archiwalne