TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

W salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie od 23 kwietnia do końca września 2018 r. prezentowana będzie wystawa „W malowanej chacie Felicji Curyłowej”. Jej celem będzie pokazanie bogatego dorobku twórczego tej wiodącej zalipiańskiej malarki, a jednocześnie propagatorki unikatowej ludowej sztuki zdobniczej.

W piątek 20 kwietnia w Galerii Niebieskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Solak, połączone z promocją jej debiutanckiej powieści pt. „Dwie rodziny – dwa światy”.

Aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, pani Katarzyna Pośpiech, została laureatką Nagrody LOŻA 2017 przyznawanej przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich za rolę Małej Mi w spektaklu „Lato Muminków” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Wręczenie nagrody odbyło się 8. kwietnia br. w Krakowie.

Wystawa zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający Galerię TCK w dniach 12-29 kwietnia będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Wystawa jest jednym z elementów 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Instytutem Adama Mickiewicza organizuje serię przeglądów filmów o tematyce historycznej. Pokazy arcydzieł polskiego kina odbywać się będą przez cały 2018 rok, na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Australii.

Pozornie zwyczajna historia: do banku przychodzi klient, chce dostać kredyt. Jest jednak pewien problem – nie dysponuje żadnym zabezpieczeniem finansowym. Kiedy bankier definitywnie odmawia mu przyznania pożyczki, zdesperowany klient sięga pod dość nietypowy szantaż. Jaki? O tym dowiecie się Państwo przychodząc na spektakl.

W piątek 13 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii. Prezentowane będą na niej najlepsze prace konkursu organizowanego przez Fotoferia Club. Początek wernisażu o godz. 18.

Za niespełna trzy tygodnie, we wtorek 24 kwietnia na małej scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się polska prapremiera sztuki „Płuca”. Dramat otrzymał nagrodę The Off West End Theatre Awards w kategorii „najlepsza nowa sztuka” 2013 roku. Jego autorem jest Duncan Macmillan, wielokrotnie nagradzany angielski dramatopisarz i reżyser teatralny młodego pokolenia.

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na wystawę plakatów Mieczysława Wasilewskiego. Wystawa będzie eksponowana w BWA w ramach 32.Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wernisaż wystawy zaplanowano na 21 kwietnia na godz. 17.30. Wstęp na wystawę i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

„Tarnowskie spotkania z Herbertem” - takie jest hasło dwudniowej imprezy poświęconej postaci jednego z najwybitniejszych poetów w historii literatury światowej. Spotkanie organizowane w dniach 12 i 13 kwietnia w dwudziestą rocznicę śmierci autora „Pana Cogito” uświetnią wykłady i spotkania ze znawcami jego twórczości: prof. dr. Hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr. Andrzejem Franaszkiem – autorem monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. Całość uzupełnią pokazy teatralne przygotowane przez studentów PWSZ oraz występy artystyczne uczniów z I i III LO w Tarnowie. Przypomnijmy, że Sejm RP rok 2018 ustanowił Rokiem Herberta.

Archiwalne