TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne

W Galerii Niebieskiej od dzisiaj można oglądać wystawę prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów ZSP „Śpiącym w kotlinie”.Ekspozycja dedykowana jest żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej.

Dwa majowe weekendy (19-20 i 26-27 maja), 11 zabytkowych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, niezwykłe historie, inspirujące spotkania i pełni pasji przewodnicy – to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków Małopolski.

Maj to szczególny miesiąc dla bibliotek i wszystkich zaprzyjaźnionych z książką. W ramach trwającego od wczoraj „Tygodnia Bibliotek” – ogólnopolskiego programu, mającego na celu upowszechnianie książek i czytelnictwa oraz podkreślającego rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym – tarnowska Miejska Biblioteka Publiczna proponuje spotkania autorskie ze Zbigniewem Masternakiem i Krzesimirem Dębskim. Wstęp na oba spotkania wolny.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na kolejną edycję Międzynarodowej Nocy Muzeów. Już po raz trzynasty Muzeum otworzy nocą dla zwiedzających podwoje swoich oddziałów.

Serdecznie zapraszamy do Galerii BWA (dworzec PKP) na wystawę „Dyplomy” prezentującą 14 prac dyplomowych tegorocznych absolwentów Liceum Plastycznego oraz Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych.

W najbliższy weekend (11-13 maja), realizowany będzie projekt „Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Małopolsce", czyli największe wydarzenie dla projektów europejskich w Polsce. Wzorem lat ubiegłych Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, jako beneficjent środków unijnych włącza się do akcji serdecznie zaprasza do korzystania z promocyjnych cen, przygotowanych na te dni.

W najbliższą sobotę, 5 maja, rozpocznie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. Festiwal organizowany przez Agencję Artystyczną „Inter-Art” w Tarnowie oraz Fundację Kultury i Integracji „Inter-Art” w Tarnowie potrwa do 20 maja.

Projekcje specjalne 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej zakończą się Tarnowskim Wieczorem Filmowym, w którym przedstawione zostaną filmy zrealizowane w ostatnim roku przez twórców o korzeniach tarnowskich („Fanatyk”, „Le Monde”, „Todmachine”). Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami poszczególnych filmów: aktorami Mikołajem Kubackim, Łukaszem Szczepanowskim, reżyserami filmów Michałem Tylka, Gawłem Dykasem, Bogusławem Kornasiem i Grzegorzem Stokłosą.

Przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Tarnowie uczestniczyli w odbywającej się w ukraińskiej Kołomyi międzynarodowej konferencji „Sztuka zdobnictwa pisankowego – socjokulturowy skarb Ukrainy”. Odbyła się ona w ramach XI Ogólnoukraińskiego Festiwalu Folklorystycznego „Pisanka”.

Malarka i artystka wizualna, Anna Adamiak oraz projektant wnętrz i mebli, grafik, nauczyciel sztuk plastycznych Piotr Rączka, zostali laureatami Nagrody Publiczności Salonu Wiosennego 2018. Zwiedzający wystawę w Pałacyku Strzeleckim oddali 723 głosy. Zwycięzcy dostali po 51 głosów.

 

Archiwalne