TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Drugie życie starej płyty

Drugie życie starej płyty

Drugie życie starej płyty

Portrety wykonane z płyt winylowych autorstwa Agi Krysiuk zagoszczą w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury od 12 stycznia. Wernisaż wystawy „Portrety w starych winylach” z udziałem autorki odbędzie się 11 stycznia o godzinie 18.00.

Tym razem w galerii TCK nie zobaczymy zdjęć, ale wyjątkową prezentację, której autorką jest Aga Krysiuk. Biało-czarne portrety wykonane z płyt winylowych, mają być pewnego rodzaju pomostem między światem muzyki, a przestrzenią sztuk wizualnych. Z materiału, z którego niegdyś wydobywały się dźwięki powstał obraz.

Na wystawie zobaczymy część obrazów specjalnie przygotowanych na 36. Rawa Blues Festival, portrety największych osobowości polskiego i światowego bluesa, prekursorów tego gatunku, muzyków zainspirowanych i żyjących bluesem. Znajdą się wśród nich m.in. Ryszard Riedel, Tadeusz Nalepa, Koko Taylor, Luther Allison, Keb’ Mo’ czy Buddy Guy. Wystawa została poszerzona o winylowe portrety największych sław świata muzyki, w śród nich m.in. David Bowie, Frank Zappa, Jim Morrison, Eddie Veder czy The Beatles.

Aga Krysiuk od 2012 roku jako jedyny twórca w kraju ręcznie wykonuje obrazy i rzeźby ze starych płyt winylowych. Tworzy je samodzielnie opracowaną techniką rękodzieła. To doskonały przykład kreatywnego podejścia do upcyklingu, nadającego nowe życie przedmiotom, które straciły swoją pierwotną funkcję. Płyty, które nie mogą cieszyć już naszego ucha, cieszą oko. Autorka prezentowała swoje prace m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z Wiejskiego Podwórza”, XIII Spotkaniach z Naturą i Sztuką „Uroczysko 2013” w Supraślu, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Jazz Bez”, a także na krajowych targach designu – tj. warszawskich „Wzorach”, wrocławskich „Konturach” czy gdańskich targach muzycznych „Protokultura”.

Wystawa czynna od 12 stycznia do 11 lutego 2017 r. w godzinach pracy TCK.

(ah)

Archiwalne