TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Gawędy o czarnym sporcie

Gawędy o czarnym sporcie

Gawędy o czarnym sporcie

Do 26 sierpnia można oglądać w BWA wystawę „Żużel w sztuce”. Jednym z wydarzeń jej towarzyszących jest jutrzejsze spotkanie z Adamem Gomółką i Robertem Nogą, połączone z promocję książki Roberta Nogi „Żużel w PRL-u. Sport żużlowy w Polsce w latach 1948-1989”.

Żużel to sport, który w Polsce zdobył sobie wyjątkową popularność. Szalone wyścigi na motocyklach bez hamulców, których każdy detal można zobaczyć z perspektywy trybuny, od dziesięcioleci fascynują kolejne pokolenia kibiców. Przez lata zmieniały się motocykle, akcesoria, stroje zawodników, style jazdy, ale jedno pozostało niezmienne – wielkie emocje, które stają się udziałem zarówno zawodników, jak i oglądających widzów. Żużel ma długą i piękną historię, pełną wzruszeń, radości z sukcesów, ale też porażek i niestety tragedii. Porozmawiajmy zatem o niej…

Spotkanie odbędzie się w czwartek (2 sierpnia) o godz. 17.00 w siedzibie BWA przy ul. Słowackiego 1. Wstęp za symboliczną złotówkę. W czasie spotkania będzie można nabyć książkę „Żużel w PRL-u. Sport żużlowy w Polsce w latach 1948-1989” w cenie 38 zł.

Adam Gomółka – działacz społeczny w klubie Unia Tarnów (od 1979), chronometrażysta i spiker. Kolekcjonuje pamiątki żużlowe, między innymi posiada imponującą kolekcję programów żużlowych z całego świata. Autor pierwszej w Polsce monografii klubu żużlowego pt. Tarnowski sport żużlowy (1994). Wspólnie z Robertem Nogą napisał książkę Z jaskółką na plastronie (2005), z okazji 50-lecie sekcji żużlowej Unii Tarnów. Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi, praktykujący stomatolog. Pamiątki z jego kolekcji prezentowane są na wystawie „Żużel w sztuce”.

Robert Noga – doktor nauk humanistycznych, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca akademicki; dziennikarz, którego zainteresowania koncentrują się wokół historii sportu i kultury fizycznej. Autor lub współautor książek o tej tematyce, między innymi Żużel jak narkotyk (1994), Encyklopedia żużla – Liga polska tom I i II (1996-1997), Diament z Warsztatowej (1998), Z jaskółką na plastronie (2005), Rodacy na stadionach świata (2008), Florian Kapała (2011), Tarnowski sport od A do Ż (2011), Tarnovia-legenda 1948 (2012), Leksykon tarnowskiego żużla (2013), Żużel w PRL (2016), Kibicował nam cały Tarnów (2017), Złote dziewczęta (2018). Praca Żużel w PRL była pierwszą w kraju rozprawą doktorską poświęconą historii sportu żużlowego. Publicysta prasowy oraz komentator radiowy i telewizyjny, współpracował między innymi z Wizją TV, TVP Sport, Polskim Radiem. Laureat nagrody dziennikarskiej Złote Koło Polskiego Związku Motorowego w kategorii Radio i Telewizja z 2010 roku oraz wyróżnienia redakcji Tygodnika Żużlowego za profesjonalizm w pracy dziennikarskiej z 2013 roku. Współpracował przy tworzeniu wystawy „Żużel w sztuce”. Opracował wystawę plenerową „Pionierskie lata tarnowskiego żużla” prezentowaną aktualnie na płycie tarnowskiego Rynku.

Archiwalne