TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Książka, która uczy opowiadać - nagrodzona

Książka, która uczy opowiadać - nagrodzona

Książka, która uczy opowiadać - nagrodzona

„Pociąg do opowieści”, pierwsza książka dla dzieci, wydana przez BWA w Tarnowie, została nagrodzona w prestiżowym konkursie „See and Say”. Wyróżnienie w kategorii "Grafic Design, Ilustracja" zdobyła Maja Starakiewicz, autorka projektu książki, studentka grafiki na ASP w Krakowie, tarnowianka.

"Pociąg do opowieści" to dedykowany dzieciom zeszyt zabaw literacko-rysunkowych, które mają za cel uczenie zapomnianej sztuki opowiadania i wymyślania historii w nawiązaniu do starej tradycji, rzadko już dziś praktykowanej. Zebrane w zeszycie ćwiczenia rozwijają poszczególne umiejętności, związane z wymyślaniem historii. Uczą między innymi budowania postaci, metafor oraz prostych fabuł. Konstruowanie opowieści rozwija dziecięcą wyobraźnię, pozwala ćwiczyć logikę myślenia i bogactwo języka. Jest to także doskonały sposób na podzielenie się z innymi swoimi marzeniami i przepracowanie problemów, z którymi dziecko zmaga się na co dzień. Wydanie książki poprzedziły warsztaty dla dzieci pod tym samym tytułem, prowadzone w BWA przez projektantkę książki, Maję Starakiewicz. Maja Starakiewicz współpracowała również z Korporacją Ha!Art, Festiwalem Themersonów, Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest laureatką nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współautorką spektaklu rysunkowego „Lustro zwielokrotnione”, autorką ilustracji, komiksów i infografik. Uczestnicy prowadzonych przez nią warsztatów ćwiczyli sztukę opowiadania, próbując wypowiadać się zarówno przez tekst, jak i przez obraz. „Pociąg do opowieści” prezentuje ćwiczenia, które najlepiej przyjęły się podczas warsztatów. Konkurs „See&Say" jest adresowany do młodych twórców, związanych z branżą kreatywną.

Zainteresowani - nauczyciele, rodzice - mogą dostać w BWA bezpłatny egzemplarz książki, można ją również bezpłatnie pobrać w wersji elektronicznej, pod tym adresem: http://www.bwa.tarnow.pl/4,358,edukacja,pociag-do-opowiesci---maja-starakiewicz.html

 

 

Fot. Jolanta Więcław, BWA

(dm)

Archiwalne