TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Łukasz Maciejewski nowym dyrektorem Festiwalu „GRAND PRIX KOMEDA”

Łukasz Maciejewski nowym dyrektorem Festiwalu „GRAND PRIX KOMEDA”

Łukasz Maciejewski nowym dyrektorem Festiwalu „GRAND PRIX KOMEDA”

Festiwal „GRAND PRIX KOMEDA” w Ostrowie Wielkopolskim ma nowego dyrektora artystycznego. Od tego roku funkcję tę objął filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny – Łukasz Maciejewski.

Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy powstał w 2012 roku. We wcześniejszych edycjach pokazane zostały niemal wszystkie filmy, do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Na „Grand Prix Komeda” pojawiali się znakomici goście: reżyserzy, aktorzy, operatorzy i oczywiście kompozytorzy muzyki filmowej. Począwszy od drugiej edycji festiwalu, formuła została rozszerzona o konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie. Wybrane filmy walczą o wynoszącą w ubiegłym roku 30 tysięcy złotych nagrodę dla najlepszej muzyki filmowej sezonu. W ubiegłym roku Grand Prix Komeda odebrał Mikołaj Trzaska za muzykę do „Wołynia” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Stałym punktem programu są również koncerty, spotkania z ludźmi kina, nocne seanse na rynku, liczne pokazy specjalne i warsztaty. Tegoroczny, VII Festiwal Filmowy Grand Prix Komeda tradycyjnie odbędzie się w czerwcu, projekcje i działania w ramach imprezy zaplanowano w Ostrowskim Centrum Kultury, Forum Synagoga, Kinie Komeda, a także w plenerze – na rynku.

Bardzo poważnie traktuję to zadanie i uważam je za zaszczyt. Już pracujemy. Mam swoje pomysły; na pewno będzie mój autorski wybór filmów konkursowych - będzie ich mniej, ale z najlepszą muzyką. I chciałbym, żeby przyjeżdżało tu więcej kompozytorów muzyki filmowej – powiedział Łukasz Maciejewski.

Łukasz Maciejewski – laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, autor wielu książek (słynny cykl „Aktorki”), członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT oraz „Fipresci” (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych). Jest również dyrektorem programowym festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, którego jubileuszowa, dwudziesta edycja rozpocznie się w tym roku 27 kwietnia.

Archiwalne