TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Majowie – upadek cywilizacji, 14 WRZEŚNIA

Majowie – upadek cywilizacji, 14 WRZEŚNIA

Majowie – upadek cywilizacji, 14 WRZEŚNIA

W piątek, 14 września o godz. 19, w sali kameralnej Centrum Sztuki Mościce odbędzie się spotkanie z Alicją Kubiak i Janem Kurzelą. Dos Gringos opowiadać będą o Majach, zarówno tych starożytnych, jak i współczesnych.

Starożytni Majowie byli twórcami najbardziej rozwiniętej cywilizacji Ameryki Środkowej. Ich osiągnięcia i umiejętności nadal zadziwiają naukowców. Stworzony przez nich kalendarz do dzisiaj uznaje się za najdokładniejszy na świecie. Ślady cywilizacji Majów można znaleźć na terenie całego Jukatanu, w Gwatemali, Hondurasie i Belize. O istnieniu wielu miast naukowcy doskonale wiedzą, jednak z różnych powodów, głównie finansowych, pozostają one nadal niezbadane. Dla przeciętnego turysty są to zwykłe wzniesienia czy pagórki porośnięte gęstą dżunglą, mało kto wie, co kryją w środku.

Jak to się stało, że naród o tak ogromnej wiedzy i umiejętnościach nie przetrwał, mało tego, wydaje się, że porzucił swoje miasta z dnia na dzień? To i inne wydarzenia zaintrygowały Alicję Kubiak i Jana Kurzelę na tyle, że postanowili dokładnie przyjrzeć się jego cywilizacji, życiu codziennemu i wierzeniom. Przy okazji chcieli poznać też ich potomków i zobaczyć, jak żyją Majowie współcześni. W czym różnią się od swoich wielkich przodków, a w czym są podobni?

Podczas spotkania poznać będzie można starożytne miasta: El Mirador - zakopaną głęboko w dżungli gwatemalskiej, potężną niegdyś fortecę Majów, Calakmul - na terenie meksykańskiego Jukatanu; znajdują się tu monumentalne piramidy, z których jedna jest największą do tej pory odkrytą w świecie Majów oraz Uxmal z jego charakterystyczną architekturą. Dos Gringos przybliżą również życie współczesnych Majów, prezentując, jak żyją mieszkańcy wiosek Zinancantan i San Juan deChalmula w Meksyku czy Todos Santos w Gwatemali.

Alicja Kubiak i Jan Kurzela to para gdańskich podróżników, od ponad 16 lat jeżdżących po świecie (zawsze starają się to robić offroad). Interesują ich ginące kultury oraz bogactwo natury, dlatego wybierają miejsca mało uczęszczane przez turystów. Ona jest filologiem angielskim, on absolwentem prawa. Podróżują, aby zrozumieć świat i następnie opowiadać o nim. Są autorami książek podróżniczych i licznych artykułów o tej tematyce.

Bilety w cenie 15 złotych nabyć można w kasie Centrum Sztuki Mościce, która od poniedziałku do piątku czynna jest w godz. 13-20. Bliższe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 14 633-46-04 oraz na stronie internetowej www.csm.tarnow.pl.

(sm)

Archiwalne