TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / O Korczaku, dzieciach i sztuce

O Korczaku, dzieciach i sztuce

O Korczaku, dzieciach i sztuce

Janusz Korczak mniej znany, czyli portret własny wielkiego pedagoga - spotkanie poświęcone jego życiu i twórczości w kontekście Teatru lalek Jerzego Koleckiego i z Biennale Sztuki w Wenecji w tle odbędzie się już w najbliższy czwartek o godz. 17 w siedzibie tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych.

Inspiracją do spotkania prezentującego postać wybitnego pedagoga Janusza Korczaka i projekt Sharon Lockhart były listy, które dzieci wysyłały do Teatru Rabcio i Telewizji Polskiej w czasie Telewizyjnego Festiwalu Widowisk Lalkowych dla Dzieci. Okazuje się, że w twórczości Jerzego Koleckiego, którego prace są obecnie prezentowane w tarnowskim BWA, można odnaleźć wiele z myśli Janusza Korczaka. Z kolei jednym z „dzieł” Korczaka był „Mały Przegląd” – dodatek do gazety „Nasz Przegląd” w całości redagowany przez dzieci, który jest ważną częścią projektu amerykańskiej artystki Sharon Lockhart. Aktualnie pokazywany jest w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji.

Agnieszka Witkowska-Krych z Korczakianum – pracowni naukowej Muzeum Warszawy opowie o Januszu Korczaku jako o osobie, która efektywnie łączyła teorię z praktyką, tak w kontekście prowadzonych przez siebie instytucji (Dom Sierot i Nasz Dom), jak i Małego Przeglądu. Przybliży również inne pola jego działalności, takie jak: praca w Ubezpieczalni Społecznej, Sądzie Okręgowym, Polskim Radiu oraz w szkołach wyższych.

Joanna Waśko z Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przedstawi historię Biennale Sztuki w Wenecji, wystawy w Polskim Pawilonie oraz projekt Sharon Lockhart.

 fot. Listy dzieci do „Rabcia” zamieszczone w druku jubileuszowym wydanym z okazji 30-lecia teatru (materiały BWA)

(ah)

 

Archiwalne