TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Olimpijskie maskotki w muzeum WYSTAWA

Olimpijskie maskotki w muzeum WYSTAWA

Olimpijskie maskotki w muzeum WYSTAWA

W najbliższy poniedziałek 5 lutego o godz. 18 w Muzeum Okręgowym w Tarnowie (Rynek 3) odbędzie się wernisaż wystawy „Od Monachium do PyeongChang”, prezentującej kolekcję oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich. Termin ten nie jest przypadkowy, w piątek 9 lutego w południowokoreańskim PyeongChang rozpoczną się bowiem XXVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Na wystawie oprócz kolekcji oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich zaprezentowane zostaną także pamiątki olimpijskie: medale wręczane jako upominki zawodnikom, sędziom, trenerom oraz dziennikarzom obecnym na igrzyskach, bilety wstępu na zawody, plakaty, programy oraz akredytacje dziennikarskie. Przy okazji zobaczyć będzie można także maskotki towarzyszące mistrzostwom świata i Europy w piłce nożnej.

Maskotki olimpijskie zwykle przedstawiają zwierzęta charakterystyczne dla kraju, w którym rozgrywane są zawody. Po raz pierwszy maskotka taka zaprezentowana została w roku 1972 w Monachium – był to jamnik Waldi w kolorach pomarańczowym, niebieskim i zielonym. W PyeongChang będzie to natomiast biały tygrys Sooohorang. Jego imię jest zbitką dwóch koreańskich słów: sooho oznaczającego ochronę oraz ho-rang-i czyli tygrys.

Kolekcja, która prezentowana będzie w tarnowskim Muzeum Okręgowym jest jedynym w Polsce tak dużym zbiorem oficjalnych maskotek towarzyszących letnim i zimowym zmaganiom olimpijczyków. Jej właścicielem jest wieloletni dziennikarz Polskiego Radia Katowice, Henryk Grzonka, prezenter publicysta, a także reporter i sprawozdawca sportowy, specjalizujący się przede wszystkim w żużlu i w kolarstwie.

Wystawa, będąca kolejną z cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”, czynna będzie do niedzieli 4 marca.

(sm)

Archiwalne