TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Paszporty Polityki 2017 rozdane

Paszporty Polityki 2017 rozdane

Za nami uroczystość wręczenia dorocznej nagrody przyznawanej wybitnym twórcom kultury. Tegoroczna gala odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Paszporty Polityki przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. W każdej kategorii są nominowane trzy osoby, najczęściej wskazywane przez dziesięciu nominujących krytyków.

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

FILM – Jagoda Szelc „za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień”.”

TEATR – Michał Borczuch „za teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu.”

LITERATURA – Marcin Wicha „za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu.”

MUZYKA POPULARNA – zespół Hańba! „za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.”

MUZYKA POWAŻNA – Joanna Freszel „za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.”

SZTUKI WIZUALNE – Norman Leto „za budowanie pomostów między sztuką a nauką, także w ostatnim imponującym rozmachem intelektualnym i realizacyjnym dziele – filmie „Photon”.”

KULTURA CYFROWA – Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko ze studia Bloober Team „za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku. Za imponującą, śmiałą artystyczną wizję i jej efektowną realizację w grze „Observer”.”

Serdecznie gratulujemy!

(lb)

Archiwalne