TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Polski Orient w fotografii, 10 STYCZNIA

Polski Orient w fotografii, 10 STYCZNIA

Polski Orient w fotografii, 10 STYCZNIA

Wystawa „Polski Orient” to pierwsza w tym roku propozycja Tarnowskiego Centrum Kultury. Za sprawą fotografii i opowieści Pawła Krysy przeniesie nas ona na wschodnie krańce Polski. Wernisaż wystawy połączony z spotkaniem z autorem odbędzie się 10 stycznia o godz. 18 w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury, Rynek 5.

Paweł Krysa to historyk, etnograf, przewodnik, podróżnik, fotografik i publicysta „Przeglądu Prawosławnego”, pomysłodawca i organizator wyjazdów po Europie Wschodniej pod hasłem „Wschód is good!”. – Fotografie ujęte przeze mnie w projekt „Polski Orient” prezentują najmniej znaną i najrzadziej odwiedzaną część naszego kraju, zwaną często ścianą wschodnią, Polską B. a nawet C – mówi Paweł Krysa.

Autor wystawy twierdzi, że jeśli określenia te mogą się zgadzać w ujęciu ekonomiczno-gospodarczym, to w turystyczno-emocjonalnym ani trochę. Według jego odczucia, wschodnia Polska to najwspanialszy kolaż, jaki nasz kraj ma do zaoferowania wrażliwemu odbiorcy. Tworzy go mieszanka narodów i wyznań, mozaika języków, strojów, zwyczajów, religii, potraw, smaków, kolorów i zapachów, nostalgiczne pejzaże, zabytki architektury i kultury, niezanikłe jeszcze tradycje, zwyczaje i obyczaje oraz wszechobecna gościnność, tolerancja i życzliwe nastawienie do innych. – Nic na to nie poradzę. Po prostu kocham ten nasz polski Orient, bo tu naprawdę pachnie wschodem, a dla mnie zawsze wschód is good! I o tym właśnie chciałem za pomocą tychże fotografii opowiedzieć – dodaje Paweł Krysa.

Wystawa czynna będzie do 31 stycznia, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w soboty w godz. 10-17.

(sm)

Archiwalne