TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Smutek w obiektywie

Smutek w obiektywie

Smutek w obiektywie

Jeszcze dziś, 16 grudnia, o godz. 18:00 w Tarnowskim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy fotografii  Marcina Sautera, "Smutek podróży". Podczas ekspozycji zobaczymy codzienne sytuacje z wielu zakątków świata w artystycznej formie. 

- Podróżuję w poszukiwaniu spokoju. Szczególnego stanu uwagi, skupienia i odbioru wrażeń. Pięknego uczucia, które zgubiłem w trakcie życia i które odnajduje czasem, gdzieś daleko od domu przed zrobieniem zdjęcia- tak o swoich pracach opowiada autor.

Wystawa powstała z fotografii wykonanych w latach 2006 – 2016, w wielu krajach świata m.in. Armenii, , USA, Gwatemali, Maroku czy Syrii oraz oczywiście w Polsce. Miała ona swoja premierę w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, następnie w BWA w Bydgoszczy i Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, a obecnie pokazuje ją Galeria Sztuki w Legnicy. Ekspozycja w TCK jest jej kolejną wersją, ponieważ autor ciągle ją rozbudowuje i wymienia fotografie, przez co każda odsłona jest premierowym pokazem.

Marcin Sauter jest znakomitym fotografikiem, członkiem ZPFP,  długoletnim reporterem Gazety Wyborczej,  absolwentem, a obecnie wykładowcą Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jest również uznanym operatorem filmowym i dokumentalistą. Wyreżyserował i był operatorem ponad 20 filmów dokumentalnych, m.in. „Hakawati“, „La Machina“ i „Na północ od Kalabrii“, za które otrzymał kilkadziesiąt nagród, w tym główne nagrody na festiwalach filmowych. Jego film „Za płotem“ został uznany we Francji za jeden z 10 najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady.

Wystawa czynna będzie do 5 stycznia.  Bilety w cenie 1 zł dostępne w kasie TCK.

(ah)

Archiwalne