TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Średniowieczne eksponaty w Tarnowie

Średniowieczne eksponaty w Tarnowie

Średniowieczne eksponaty w Tarnowie

Prawie 1,5 tys. zabytków pochodzących z okolic X-XIV-wiecznego Czermna, „stolicy” dawnych Grodów Czerwieńskich, będzie można zobaczyć już dziś (3 lipca). Wernisaż wystawy „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Rynek 3, rozpocznie się o godz. 18:00.

Pokazywane na wystawie zabytki prezentują Czerwień jako ważny ośrodek polityczny i religijny, ale również miejsce, gdzie toczyło się życie zwykłych ludzi zajmujących się handlem, rzemiosłem czy uprawą roli. Zobaczymy m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników, a także militaria, przedmioty związane z handlem oraz atrybuty władzy.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i od 2012 roku jest podziwiana w całym kraju.

Eksponaty pozyskane zostały podczas wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w Czermnie nad rzeką Huczwą, gdzie we wczesnym średniowieczu istniał potężny ośrodek grodowy, identyfikowany przez wielu archeologów i historyków jako latopisowy Czerwień. Był on przedmiotem sporów pomiędzy Polską Piastów i Rusią Kijowską, kilkakrotnie przechodząc z rąk do rąk.

Dziś na terenie wsi wznoszą się relikty ogromnego grodu z rozległym, ufortyfikowanym niegdyś podgrodziem, otoczonego pozostałościami osad oraz cmentarzyskami. Charakter znalezisk archeologicznych pochodzących z wieloletnich badań wykopaliskowych wskazuje na niezwykle wysoką rangę tego ośrodka.

W 2011 roku w Czermnie odkryto jeszcze dwa skarby datowane na XIII-XIV wiek, zawierające kunsztownie wykonaną biżuterię srebrną - bransolety, zausznice, pierścienie i aplikacje. To odkrycie może być dowodem na to, że miejscowość stanowiła stolicę od lat poszukiwanych przez historyków średniowiecza Grodów Czerwieńskich. 

Wystawę można oglądać do 3 września.

(ah)

Archiwalne