TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Świąteczna awangarda na dworcu

Świąteczna awangarda na dworcu

Świąteczna awangarda na dworcu

Na tarnowskim dworcu po raz drugi z rzędu stanęła awangardowa choinka będąca dziełem uczniów tarnowskiego „Plastyka”. Ekspozycję można oglądać do połowy stycznia.

Przypomnijmy, że „Choinka awangardowa” to artystyczna propozycja, nawiązująca do świąt Bożego Narodzenia, zaprojektowana i wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. – Mija właśnie sto lat od otwarcia pierwszej wystawy ekspresjonistów polskich, sto lat awangardy w Polsce. To także jakiś przyczynek do powstania tego projektu. Dodatkowo dworzec kojarzy się z podróżą, wyznaczaniem kierunków czy drogowskazem, a to także jest nierozerwalnie związane z naszym pomysłem – podkreśla Janusz Jędrzejczyk, jeden z organizatorów ekspozycji.

W efekcie w tym roku twórcy postawili na awangardę. Obiekt inspirowany jest twórczością polskich artystów awangardowych, mających znaczący wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej na świecie. Na całość kompozycji składają się linie, płaszczyzny i bryły, będące interpretacją form awangardowych, a w szczególności zaprojektowanego w 1932 roku przez Władysława Strzemińskiego (awangardowego malarza i typografa, autora m.in. projektów typograficznych przedwojennych tomików Juliana Przybosia – red.) kroju literniczego. Kompozycja liternicza, z pozoru abstrakcyjna, tworzy słowo WZGLĘDY, co oznacza życzliwy stosunek do kogoś – cechę tak ważną w okresie świąt. Kierunki wyznaczane przez obiekt nawiązują do jego usytuowania - holu dworcowego, a zaakcentowane, podświetlone linie ukośne – zdaniem twórców - nasuwają skojarzenia z formą bożonarodzeniowej choinki.

Poza niezwykłą historią i architekturą tarnowski dworzec spośród innych w całej Polsce wyróżnia sztuka.  Dzieje się tak nie tylko dlatego, że ściany holu głównego ozdabiają obrazy – przedwojenne i współczesne, ale też instytucje kultury znalazły tu swoje miejsce dla sztuki. W pawilonie zachodnim znajduje się „Wystawa stała” prowadzona przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, gdzie można zobaczyć eksponaty pochodzące z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, a naprzeciwko niej swoją wystawę prezentuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Przypomnijmy, że prezentowany w tym samym miejscu ubiegłoroczny projekt świąteczny – artystyczna choinka zaprojektowana przez uczniów Pracowni Projektowania Graficznego i Reklamy Wizualnej Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie ozdobiona fragmentami plakatów wystaw tarnowskiego BWA - wywołał wiele emocji zarówno wśród mieszkańców jak i podróżnych, odwiedzających tarnowski dworzec. 

(ah)

Archiwalne