TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Ubiór i tkanina WYSTAWY

Ubiór i tkanina WYSTAWY

Ubiór i tkanina WYSTAWY

Dwie wystawy związane z ubiorem i tkaniną będzie można oglądać w Centrum Sztuki Mościce. Wernisaż ekspozycji „Studium Materii" Anny Kuźmitowicz oraz „Nostalgia” Anny Świętek i Anny Lejpold odbędzie się 10 grudnia. Początek o godz. 18.30.

Prezentowana na wystawie kolekcja ubiorów to wyraz poszukiwań nowych rozwiązań dotyczących badania wpływu użytych materiałów i sposobu ich zastosowania w procesie dziania oraz oddziaływanie tych elementów na formę ubioru. Wszystkie realizacje wykonane są w technice dziewiarskiej i stanowią autorską wypowiedź Anny Kuźmitowicz na pograniczu ubioru i sztuki włókna.

Z kolei tkanina jest przedmiotem uniwersalnym, związanym z człowiekiem od najwcześniejszych okresów cywilizacji. Kiedyś była środkiem płatniczym, dziś wykorzystywana jest jako dekoracja, pozwala na twórcze zastosowanie drzemiącego w nas potencjału. Prezentowana kolekcja „Nostalgia” jest wyjątkowa i unikatowa, to połączenie ręcznie wykonanych tkanin, które przez ponad 80 lat leżały zapomniane w Huculskiej skrzyni gdzieś na Ukraińskim strychu, z pięknymi wyrazistymi dzianinami. Nostalgia to wstęp do kolekcji inspirowanej tradycją i kulturą Huculszczyzny. Modele powstały pod wpływem osobistych doświadczeń i poznawania tradycji Ukrainy Anny Świętek i Anny Lejpold.

Wystawę będzie można oglądać w CSM do 21 grudnia. Wstęp wolny.

(ks)

Fot. Zuza Gołaś

Archiwalne