TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / „WidzeNie” Marzeny Pięty

„WidzeNie” Marzeny Pięty

„WidzeNie” Marzeny Pięty

Od czwartku 18 stycznia, w siedzibie tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych oglądać można wystawę prac nieżyjącej już tarnowskiej artystki, Marzeny Pięty, zatytułowaną „WidzeNie”. Wystawa czynna będzie do niedzieli 4 lutego.

Marzena Pięta urodziła się w Tarnowie i w naszym mieście ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne. W latach 1997-2001 studiowała natomiast na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2006 roku mieszkała w Szkocji, tam też umarła w ostatni dzień 2015 roku.

- Marzena była wspaniałą, kreatywną osobą, odeszła do lepszego świata będąc w trakcie artystycznej kariery, pozostawiając wiele wspaniałych prac oraz niezwykłych koncepcji, których nie zdążyła zrealizować. Postanowiliśmy zaprezentować wybrane prace oraz projekty powstałe w Szkocji, gdzie powstał cykl multiplikowanych grafik i odbitek drukarskich. Okres szkocki był istotnym etapem w jej twórczości. Eksperymentowała z nowymi narzędziami i materiałami, a pędzel często zamieniała na aparat fotograficzny i aplikacje graficzne. Fascynował ją człowiek, jego niepowtarzalność, którą multiplikowała doprowadzając w końcowym procesie do zamierzonych deformacji – mówi kurator wystawy, Stanisława Kumorek.

Swoistym aneksem do ekspozycji są prace plastyczne stworzone przez przyjaciół Marzeny Pięty, inspirowane jej twórczością lub jej dedykowane. Podczas finisażu, który odbędzie się w czwartek 1 lutego, swoje plastyczne refleksje zaprezentują: Bartłomiej Bałut, Cecylia Malik, Dominika Jackowska, Grażyna Smalej, Jerzy Martynów, Jerzy Ruszel, Joanna Karpowicz, Joanna Niedbałowska, Jolanta Krzyśków, Kinga Nowak, Magdalena Cywicka, Małgorzata Góra-Dereszowska, Magdalena Miernik, Magdalena Miłoś, Marta Poprawa, Michał Głuszak, Paweł Martynów, Piotr Kukla, Stanisława Kumorek oraz Witold Pazera.

(sm)

Archiwalne