TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Wilhelm Sasnal bez cenzury

Wilhelm Sasnal bez cenzury

Wilhelm Sasnal bez cenzury

Książka – wywiad rzeka z Wilhelmem Sasnalem - „15 stuleci” jest już dostępna w księgarniach, a już w najbliższą sobotę, 13 maja, zarówno sam bohater jak i autor spotka się z mieszkańcami Tarnowa podczas spotkania autorskiego w Biurze Wystaw Artystycznych o godz. 17:00. Jest najbardziej znanym na świecie polskim artystą młodego pokolenia, pochodzi z Tarnowa i sam przyznaje, że lubi tu wracać. Wilhelm Sasnal, bo o nim mowa, w książce opowiedział o swoich inspiracjach, o dzieciństwie i dojrzewaniu w Tarnowie, świecie sztuki i tym co ważne.

Prace Wilhelma Sasnala, prezentujące nurt sztuki współczesnej znamy wszyscy.  Publikacja pozwala lepiej poznać samego artystę, który często podkreśla swój związek z miastem rodzinnym. - Tarnów zawsze był moją odtrutką na splendor, sposobem na bezpiecznie zejście na ziemię po tych wszystkich sukcesach. Myślę, że to mnie uratowało przed tym, żeby chcieć więcej i więcej, i więcej – czytamy miedzy innymi w książce.

W rozmowie z Jakubem Banasiakiem Wilhelm Sasnal nie pozwala zamknąć się w żadnej szufladzie. Dystansuje się od etykietki artysty pokoleniowego i burzy narosłe wokół swego wizerunku mity. Mówi o drodze twórczej, którą przebył od krakowskiej ASP do ostatniego filmu „Słońce, to słońce mnie oślepiło”, który zrobił razem z żona Anną. Opowiada o swoich inspiracjach, o tym, co jest dla niego najważniejsze w tworzeniu, ale także o tym, co go drażni we współczesnej kulturze. Dużo mówi o Tarnowie, opowiada historyjki ze swojego dzieciństwa, wspomina ważne dla niego wydarzenia, wspomina o rodzinie.

Przypomnijmy, że Wilhelm Sasnal to pochodzący z Tarnowa malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Jego prace były pokazywane podczas wielu wystaw indywidualnych i grupowych między innymi na 31 Bienal de São Paolo (2014), Haus Der Kunst w Monachium (2012) czy Whitechapel Gallery w Londynie (2011/12). Wspólnie z żoną Anką wyreżyserował cztery filmy pełnometrażowe: Słońce, to słońce mnie oślepiło (2016), Huba (2013), Aleksander (2013) oraz Z daleka widok jest piękny (2011). Ceny jego obrazów sięgają kilkuset tysięcy dolarów. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Autorem książki, rozmówcą Sasnala jest Jakub Banasiak, historyk i krytyk sztuki, pracujący w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Szczególnie interesuje go zagadnienie relacji sztuki i czynników pozaartystycznych.

 (ah)

Archiwalne