TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Zapraszamy na 31. Ulicę

Zapraszamy na 31. Ulicę

Zapraszamy na 31. Ulicę

Dziś i jutro na tarnowskim rynku będzie można oglądać przedstawienia teatrów ulicznych z Chile, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Izraela, Korei Południowej i Ukrainy. Będzie to 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Ulica to jedno z najstarszych w tej części Europy wydarzeń, poświęconych światowemu teatrowi plenerowemu. Festiwal, organizowany przez Teatr KTO z Krakowa, odbywa się od 1988 roku, a rok temu po raz pierwszy gościł również w Tarnowie. Tak będzie i tym razem – spektakle będzie można oglądać na rynku w piątek i w sobotę od 18. Każdej edycji festiwalu towarzyszy przesłanie. W tym roku to hasło „Wiatr od Wschodu”, bo celem organizatorów jest pokazanie teatrów ulicznych i plenerowych, tworzących swoje spektakle na Wschód od Europy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Piątkowe spotkanie z teatrami ulicznymi rozpocznie się na rynku o 18 spektaklem Mr Tartuffo „Przeciąganie liny”, który łączy żonglerkę, sztukę balansowania, magicznej iluzji i komedii. Pokazywany na całym świecie niezwykły występ mówi o granicach, jakie sobie codziennie narzucamy i o możliwościach ich przekraczania, jeśli uzyskamy pomoc innych ludzi. Mr Tartuffo jest żonglerem, mistrzem jazdy na monocyklu, sztukmistrzem, ekscentrycznym komikiem i ekstrawertycznym artystą. Jego pierwszym doświadczeniem była artystyczna podróż przez Amerykę Południową wraz z cyrkiem „Royal Dunbar”. Spektakl potrwa 45 minut. O 19 rozpocznie się półgodzinny pokaz iluzji, przygotowany przez artystów z Wielkiej Brytanii i Korei Południowej, zatytułowane „Zadymiony klub jazzowy”. Jego reżyser, JAY zajmuje się magią od czternastego roku życia. Podczas swojej kariery występował także w kabarecie, na statkach wycieczkowych, pracował w korporacji oraz uczestniczył w festiwalach sztuki ulicy. To młody człowiek, który łączy klasyczną iluzję z wielką elegancją, błyskotliwością i prawdziwą sztuką estrady, dzięki czemu przenosi publiczność do nostalgicznych czasów teatru rewiowego. Piątkowy wieczór zakończy się występem francusko – belgijskiej Orchestre International du Vetex. To grupa kilkunastu muzyków z Flandrii, Walonii i Północnej Francji. Od momentu założenia orkiestry w roku 2004 zagrała ona ponad 800 koncertów, od imprez dla lokalnych społeczności do wielkich festiwali.

W niedzielę na rynku odbędą się cztery kolejne spektakle, przygotowane przez teatry z Francji, Korei Południowej, Ukrainy i Izraela. Francuzi zaproszą na mobilne, burleskowe przedstawienie, w którym zespół Company Albedo użyje 2,5-metrowych kukieł, o szyjach wyciąganych w górę do trzech metrów wysokości. Czterej inspektorzy ubrani w gumowce, płaszcze przeciwdeszczowe i dwuogniskowe okulary wtopią się w tłum, będą śledzić przechodniów, ścigać ich i obserwować. La Compagnie Albedo to teatr uliczny założony w 1994 roku. Podróżując dookoła świata, grupa uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach teatralnych i zaprezentowała ponad dwa tysiące przedstawień w około sześćdziesięciu krajach. Od początku swego istnienia zespół był zainteresowany tworzeniem surrealistycznych postaci, działających w przestrzeni publicznej i wywierających wpływ na miejsce, czas i relacje między ludźmi. „Interakcja” to pokaz teatru tańca z Korei Południowej, a „The Happy Hour Show” przygotowali artyści z Izraela. Moriya Ya-Ya Ventura, Gal Baz Rothfeld są od sześciu lat parą zarówno na scenie, jak i poza nią. Od momentu ukończenia szkoły cyrkowej Carampa w 2014 roku, stale podróżują i występują w wielu krajach świata. Ostatnią niedzielną propozycją będzie spektakl Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights” - „Korowód Tańca”. Spektakl potrwa godzinę, ma stworzyć niepowtarzalną karnawałową atmosferę, w której dominuje muzyka flamenco, rock & roll, pop dance, a nawet ukraińska hołubka.

Tegoroczne spektakle nawiążą do istotnej w kulturze Wschodu obrzędowości i jej wpływu na język teatru, a także do zderzenia dwóch odmiennych sposobów myślenia o teatrze – europejskiego i azjatyckiego. Będą też prezentacje teatru familijnego, adresowanego do dzieci i do rodziców oraz warsztaty, pokazujące techniki teatru wschodniego i spotkania, poświęcone tematowi teatru azjatyckiego.

(dm)

 

Program:

Piątek 06.07

godz. 18.00 – Rynek

Mr Tartuffo (Chile)

Przeciąganie liny (45 minut)

Autor i wykonawca: Robert Richard Pincheira

 

godz. 19.00 – Rynek

The Charming JAY (Wielka Brytania/Korea Południowa)

Smoky Jazz Club (Zadymiony klub jazzowy) (30 minut)

Scenariusz i reżyseria: JAY. P

Wykonawca: JISOO PARK

 

godz. 20.00 – Rynek

Orchestre International du Vetex (Francja/Belgia)

Fifavela Fever (90 minut)

Kompozytor: Thomas Morzewski

Wykonawcy: Dries Degrande (suzafon ), Jacob Willem (saksofon barytonowy ), Pieter Dubois (puzon), Tomas Bulcaen (puzon ), Benoit Blanc (puzon), Annelies Remaut  (perkusja), Dimitri Simoen (perkusja), Lye Bruneel (perkusja), Laurent Dionet (saksofon ), Matthieu Gassie (saksofon ), Jean-Baptiste Lison ( saksofon), Thomas Morzewski (trąbka ), Matthieu Levecque (trąbkat), Loes Coolen (trąbka), Jan Cuvelier (trąbka)

 

Sobota 07.07

godz. 18.00 – Rynek

Compagnie Albedo (Francja)

Les Bigbrôzeurs (Wielcy Bracia Big Brothers) (ok. 30 minut)

Reżyseria i projekty: Stephane Clement

Wykonawcy: Stephane Clement, Fabrice Duval, Florence Leire, Francoise Boccadifoco

 

godz. 18.30 – Rynek

The Seed Dance Project Group (Korea Południowa)

Interakcja (15 minut)

Autor i wykonawca Kwang Min Kim & Kyung Hwa Hong

 

godz. 19.00 – Rynek

Duo Looky (Izrael)

The Happy Hour Show (35 minut)

 

godz. 20.00 – Rynek

Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina)

Korowód tańca (60 minut) 

Scenariusz (na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa) i reżyseria: Oleksandr Svietlakov

Wykonawcy: Veronika Veremenko, Inna Hryschenko, Anatoliy Marempolskyi, Oleksandr Svetlakov, Oleksandr Svetlakov jr, Anna Svetlakova, Ivan Krchenko, Irina Svetlakova, Alicia Kabala, Kateryna Svetlakova

 

6-7 lipca godz. 16.00 – 18.00Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina)

Korowód tańca (60 minut) 

Scenariusz (na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa) i reżyseria: Oleksandr Svietlakov

Wykonawcy: Veronika Veremenko, Inna Hryschenko, Anatoliy Marempolskyi, Oleksandr Svetlakov, Oleksandr Svetlakov jr, Anna Svetlakova, Ivan Krchenko, Irina Svetlakova, Alicia Kabala, Kateryna Svetlakova

6-7 lipca godz. 16.00 – 18.00

ART STÓŁ warsztaty dla dzieci, Fundacja Kultury i Sztuki – „i Kropka”, Rynek

Archiwalne