TARNÓW / Kultura / Aktualności kulturalne / Zbigniew Masternak i Krzesimir Dębski w Tarnowie

Zbigniew Masternak i Krzesimir Dębski w Tarnowie

Zbigniew Masternak i Krzesimir Dębski w Tarnowie

Maj to szczególny miesiąc dla bibliotek i wszystkich zaprzyjaźnionych z książką. W ramach trwającego od wczoraj „Tygodnia Bibliotek” – ogólnopolskiego programu, mającego na celu upowszechnianie książek i czytelnictwa oraz podkreślającego rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym – tarnowska Miejska Biblioteka Publiczna proponuje spotkania autorskie ze Zbigniewem Masternakiem i Krzesimirem Dębskim. Wstęp na oba spotkania wolny.

Już dzisiaj, o godz. 18 w wypożyczalni dla dorosłych odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem, autorem książek i scenariuszy filmowych. Jest on autorem autobiograficznego cyklu powieściowego „Księstwo”, na podstawie którego w 2012 roku powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Ten czterdziestoletni twórca ukończył studia scenariopisarskie w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Jako artysta zadebiutował w 2000 roku na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami z „Księstwa”. W 2006 roku wydał debiutancką powieść „Niech żyje wolność” (poprawiona wersja „Księstwo. Księga druga”) oraz kolejną „Chmurołap”. W 2008 roku ukazała się trzecia jego książka „Scyzoryk”, a w 2014 roku wydał powieść „Nędzole”, stanowiącą kontynuację cyklu „Księstwo”. Jego utwory były tłumaczone na języki wietnamski, mongolski, bułgarski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

W poniedziałek, 14 maja, o godz. 18 antresolę w Centrum Sztuki Mościce odwiedzi natomiast znany polski kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny, Krzesimir Dębski. Tematem przewodnim spotkania będzie wspomnieniowa książka „Nic nie jest w porządku. Wołyń moja rodzinna historia” opowiadająca naznaczone tragedią rzezi wołyńskiej dzieje rodziny autora.

(sm)

Archiwalne