TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Na zaproszenie władz miasta oraz Muzeum Okręgowego, w Tarnowie gościła delegacja z węgierskiego miasta Miszkolc. Tematem rozmów było nawiązanie współpracy w zakresie promocji i turystyki obydwu krajów i miast.

Co zrobić, żeby głos młodych ludzi był obecny w publicznych debatach? Jakie prawa przysługują młodym? – na te i wiele innych pytań będą się starali odpowiedzieć uczniowie Gimnazjum nr 11 oraz Państwowej Szkoły Średniej w Stadtlengsfeld (Turyngia). Tarnowska szkoła otrzymała na ten cel grant ze środków europejskich.

Służby w pełnej gotowości, prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń. W kolejnych dniach będzie jeszcze zimniej. W ciągu dnia temperatury mogą spaść nawet do minus dwudziestu stopni, w nocy – do minus dwudziestu kilku.

Ostrzeżenie meteorologiczne.

Szef tarnowskiego samorządu po raz kolejny zaprosił do siebie parlamentarzystów ziemi tarnowskiej reprezentujących różne opcje polityczne. Wraz z zespołem, zaprezentował im najważniejsze informacje o Tarnowie – stan finansów, największe inwestycje, wskaźniki pozyskiwania środków zewnętrznych, prośby i problemy legislacyjne oraz kluczowe wydarzenia o charakterze gospodarczym, kulturalnym i promocyjnym.

Informujemy, że w dniach od 30 stycznia 2012 r. do 2 lutego 2012 r. wykonywane będą roboty powodujące okresowe utrudnienia w ruchu pojazdów w pasie drogowym ulicy Lwowskiej w okolicach wiaduktu kolejowego.

Roboty związane są z jego przebudową, w ramach zadania „Modernizacja linii kolejowej E30/C-E30 odcinek Kraków - Rzeszów” i wykonywane będą
w godzinach od 18.00 do 5.00 zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu.

Kierujący pojazdami proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż ruch odbywać się będzie wahadłowo.

Za utrudnienia przepraszamy.

Już siedem szkół podstawowych w Tarnowie zdecydowało się utworzyć od września oddziały przedszkolne dla kilkulatków. Na zapytanie magistratu o zainteresowanie taką formą dodatkowego pozyskiwania uczniów odpowiedziało już siedem placówek. Są wśród nich Szkoły Podstawowe nr 2,3,5,8,10,11 i 23. Propozycja jest wciąż aktualna w stosunku do pozostałych. Nabór rusza już 1 lutego.

Tak wynika z podsumowania danych o stanie czystości powietrza w Tarnowie w 2011r. – mamy najlepsze powietrze w woj. małopolskim. Średnioroczna wartość stężenia PM10 w 2011r. w Tarnowie wyniosła 40 μg/m3 i nie przekroczyła dopuszczalnej normy rocznej. We wszystkich pozostałych stacjach pomiarowych w Małopolsce (m. in. w Krakowie, Nowym Sączu, Zakopanem, Olkuszu, Skawinie, Trzebini) stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczyło poziom dopuszczalny.

Siarczysty, piętnastostopniowy mróz stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych. Strażnicy miejscy i policjanci zwracają szczególną uwagę na mieszkańców narażonych na skutki niskich temperatur.

20 stycznia 2012 r w tarnowskim Ratuszu wręczono nagrody Tarnowskiej Fundacji Kultury „Uskrzydlony 2011”. Przypomnijmy, że nagroda przyznawana jest od 1988 roku; z biegiem czasu poszczególne kategorie ewoluowały. W tym roku np. zrezygnowano np. z kategorii „integracja europejska” oraz nie przyznano nagrody w kategorii „media”. Wśród laureatów znaleźli się natomiast m.in.: Rafał Sonik, prezes Zarządu Gemini Holdings Sp. z o.o., abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, europoseł Paweł Kowal, prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Jerzy Marciniak, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie, czy klub filmowy „Szwenk”. Statuetka „Superuskrzydlonego” powędrowała do rąk prof. dr hab. Jerzego Mikułowskiego-Pomorskiego.

Znaczniki

Archiwalne