TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Tak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnowie. Dzieje się tak w związku z emigracją rodziców i związkami międzynarodowymi. W takich sytuacjach,nierzadko dzieci noszą imiona nie występujące w Polsce lub nadawane bardzo rzadko na przykład ze znakami „x” lub „v”.

MPEC Tarnów zakończył kompleksową modernizację systemu ciepłowniczego w zabytkowej dzielnicy Tarnowa - Mościcach. Od początku sezonu grzewczego 2012/2013 ciepło systemowe dla odbiorców w Mościcach dostarczane jest w nowoczesnym i bezpiecznym systemie ciepłowniczym. Modernizacja systemu w Mościcach została zrealizowana w ramach projektu „Ograniczenie strat i poprawa pewności dostaw ciepła poprzez modernizację sieci ciepłowniczej w Tarnowie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Prezydent uhonoruje pierwsze, „tarnowskie” dziecko urodzone w nowym, 2013 roku. Dla noworodka i jego rodziców przygotowano czek na kwotę dwóch tysięcy złotych.

Tradycyjne polskie kolędy, pastorałki oraz utwory świąteczne w ciekawych aranżacjach, a także utwory z nowego repertuaru tarnowskiego chóru Gos.pl zabrzmią w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w sobotę, 12 stycznia 2013 r. Będzie to dokładnie w dniu 10. rocznicy powstania zespołu. Bilety na oba koncerty (o g. 16.30 i g. 18.30) w cenie 20 zł i 25 zł można kupować w kasie teatru.

Tarnowskie Centrum Kultury organizuje powitanie Nowego, 2013 Roku na tarnowskim rynku. Mieszkańcom, którzy zdecydują się w ten sposób pożegnać mijające dwanaście miesięcy, od godziny 23.30 przygrywać będzie muzyka mechaniczna. O północy natomiast zaplanowano 10-minutowy pokaz sztucznych ogni.

Wraz z Nowym Rokiem Zarząd Komunikacji Miejskiej zostanie przekształcony w nową jednostkę pod nazwą Tarnowski Organizator Komunalny. Jego zadaniem będzie organizowanie i zarządzanie publicznym transportem zbiorowym oraz dodatkowo, w związku z nową, tzw. „ustawą śmieciową”, systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jest nowy przewoźnik dla osób niepełnosprawnych w Tarnowie. Zmienia się też numer telefonu dla zamawiających tego rodzaju usługi. Od 2 stycznia numer, pod którym osoby niepełnosprawne poruszające się na stałe na wózkach inwalidzkich mogą zamawiać przewozy to 666 20 20 30.

Wojsko przy choince, czyli trochę historii

Tradycja spotkań opłatkowych w Tarnowie jest bardzo mocna. Historycy przypominają, że stawienie się na uroczyste, samorządowe spotkanie opłatkowe przed Bożym Narodzeniem było przed stu laty, dla Gości, dużym zaszczytem. Przedświąteczne spotkania tarnowskich władz były organizowane już w XIX wieku. Tradycja obchodzenia świąt nie znała jeszcze wówczas ubierania choinki i łamania się opłatkiem. Burmistrz, Rada Miejska i przewodniczący sądu na kilka dni przed Wigilią spotykali się jednak w Ratuszu w Sali Pospólstwa. Zasiadano przy stole, na którym znaleźć można było postne potrawy, były też świąteczne życzenia. W dwudziestoleciu międzywojennym warte odnotowania są spotkania wigilijne organizowane przez stacjonujące w Tarnowie wojsko. Wieczerza, na którą zapraszany był prezydent miasta, organizowana była w koszarach, a jej uczestnikami byli oficerowie i żołnierze, którzy nie korzystali z przepustek. Kolędy grała orkiestra 16. Pułku Piechoty. Tadeusz Tertil często korzystał z zaproszenia na taką Wigilię. W latach międzywojennych spotkania samorządowe w Ratuszu zostały wzbogacone o choinkę i łamanie opłatkiem.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. (Azoty Tarnów) sporządzony w związku z ofertą nowych akcji dla akcjonariuszy Zakładów Azotowych Puławy S.A. Właściciele walorów puławskiej spółki będą mogli zapisywać się na akcje Azotów Tarnów w dniach 7-10 stycznia 2013 roku.

5 stycznia 2013 r. w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego o godz. 18.00 odbędzie się III Tarnowski Koncert Noworoczny organizowany przez Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”.

Znaczniki

Archiwalne