TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Tarnowianie pożegnali ks. Kazimierza Kosa, wieloletniego proboszcza parafii katedralnej. Mszę św. w jego intencji odprawił bp Andrzej Jeż.

Jeśli zostałeś w mieście, na pewno znalazłeś coś dla siebie – tak w skrócie można podsumować okres ferii w mieście. Większość atrakcji dofinansowano z budżetu Urzędu Miasta za kwotę prawie 94 tys. zł. Skorzystało z nich ponad 12 tys. dzieci.

Porozumienie o współpracy gospodarczej podpisali prezydent, burmistrzowie i wójtowie dziewięciu gmin aglomeracji tarnowskiej. – To pierwszy od lat przykład tego typu współpracy międzygminnej, która ma służyć rozwojowi gospodarczemu regionu – podkreślał Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa, który jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Najbardziej zaniedbane oraz zaśmiecone tereny zielone w Tarnowie zostaną posprzątane. Pracownicy Referatu Krajobrazu Miasta Urzędu Miasta Tarnowa aktualnie dokładnie  dokumentują zaniedbane i zaśmiecone zieleńce oraz prywatne posesje w mieście. Chodzi o wyeliminowanie dzikich wysypisk i zapomnianych, zaśmieconych działek. Akcja realizowana cyklicznie, po okresie zimowym, ma na celu zidentyfikowanie najbardziej zaśmieconych i zaniedbanych miejsc.

Kolejny raz Tarnów będzie świętował rocznicę lokacji. Prawa miejskie otrzymaliśmy 685 lat temu, 7 marca 1330 roku. W przeddzień rocznicy  odbędzie się uroczysta gala połączona z koncertem fortepianowym Krystiana Tkaczewskiego.

Tarnów znalazł się w czołówce rankingu „Polskie miasta przyszłości” opublikowanego przez Financial Times w kategorii od 100 do 250 tysięcy mieszkańców. Miasto zajęło drugie miejsce w dziedzinie kapitał ludzki i styl życia oraz trzecie w efektywności kosztowej, czyli jakości życia w stosunku do kosztów utrzymania.

Emerytowany proboszcz parafii katedralnej, kapelan biskupa Jerzego Ablewicza, papieski Prałat Honorowy zmarł 25 lutego w wieku 85 lat. –To wielka strata dla Tarnowa – mówi ks. dr Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej. –Ks. prałat Kazimierz Kos dokonał dużo dobrego w trosce o parafię i parafian – dodaje.

W ostatnim czasie znacząco wzrosła zachorowalność na grypę. Tylko do 22 lutego tarnowski Sanepid zanotował 5357 przypadków wirusowych dolegliwości. To zdecydowanie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy to odnotowano 4986 zachorowań.

W marcu rozpocznie się nabór do Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego. To specjalnie stworzona klasa dla najlepszych piłkarzy regionu. Chętni powalczą o dwadzieścia cztery miejsca, które mogą dać przepustkę do przyszłej kariery.

W tym roku kosztem około 10 mln zł zostaną oddane do użytku dwa budynki z lokalami socjalnymi i komunalnymi.  Znajda się w nich mieszkania dla niemal 90 rodzin. - Mieszkania socjalne to jeden z największych problemów samorządów. Problem również dotyczy Tarnowa, dlatego prowadzone są inwestycje - mówi Dorota Krakowska, zastępca prezydenta ds. społecznych.

Znaczniki

Archiwalne