TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Podczas prac związanych z remontem linii kolejowej E-30, nieopodal wiaduktu na ul. Tuchowskiej znaleziono około stukilogramowy pocisk artyleryjski. Teren został zabezpieczony, a saperzy, którzy mają zabezpieczyć ładunek są już w drodze.

W poniedziałek rozpoczynają się w Tarnowie Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Już od godzin porannych w Tarnowie będą odbywać się wydarzenia przygotowane przez organizatorów obchodów. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w rozpoczęciu obchodów i śledzenia przebiegu wszystkich wydarzeń, które im towarzyszą - zachęca Dorota Krakowska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Podczas zaplanowanych na 9 maja obchodów „Dni Strażaka” w Miejskiej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Klikowskiej będzie można zobaczyć, dotknąć nowoczesnego sprzętu, a także poznać szczegóły codziennej pracy jednostki.

Do 12 maja można składać deklaracje udziału w projekcie „Pierwszy dzwonek”. Jest to już II edycja projektu pomocy materialnej uczniom przygotowana przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

O problemach i kontrowersjach wokół rodzin zastępczych dyskutowano 29 kwietnia w audycji „Przed hejnałem” Radia Kraków. Gościem programu była Elżbieta Kocur - mama zastępcza, Anna Boduch-Syc z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Marta Urbanik - koordynator rodzinnej pieczy zastępczej.

Dzisiaj zmarła Aleksandra Wróblewska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej Koło w Tarnowie. Dzięki jej staraniom udało się nawiązać kontakt z rodzinami oficerów pomordowanych w Katyniu, mieszkającymi w Tarnowie i okolicy oraz utworzyć organizację patriotyczną działającą od 1993 r.

Kwestia bezpieczeństwa dzieci była głównym tematem konferencji „Chronimy dzieci”, która odbyła się 29 kwietnia w Tarnowie. W spotkaniu uczestniczyła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Urszula Augustyn, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, zastępca prezydenta Tarnowa Dorota Krakowska, przedstawiciele Fundacji Dzieci Niczyje, funkcjonariusze policji oraz tarnowska młodzież.

Spod Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wyruszył jubileuszowy, 40. Karpacki Wyścig Kurierów, w którym udział bierze ponad 150 zawodników z 31 drużyn w tym osiem grup narodowych z m.in. z Polski, Słowacji, Kazachstanu, Estonii i Serbii.

Rozstrzygnięto konkursy „Sportowe talenty”, w którym o dodatkowe środki na nabór i obozy szkoleniowe młodzieży mogły ubiegać się tarnowskie kluby i stowarzyszenia sportowe. Rozdysponowano 70 tys. zł, podczas gdy wnioski opiewały na ponad 200 tys. zł. Do konkursów złożono 13 ofert. Każda z nich otrzymała dofinansowanie.

To szansa lepszego zrozumienia historii i tego, co się tutaj wydarzyło – tak o swoim pobycie w regionie tarnowskim mówili najbliżsi członkowie rodziny George’a Culliforda, nowozelandzkiego pilota, który w 1944 r. brał udział w skomplikowanej akcji „Most III” w pobliżu Radłowa. Sentymentalną podróż śladami przodka rozpoczęli od wizyty w Tarnowie 29 kwietnia. Następnie udali się do Radłowa i Wał-Rudy.

Znaczniki

Archiwalne