TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Na miejskich ulicach trwają intensywne prace remontowo–budowlane. Ich celem jest poprawa zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej dostępności komunikacyjnej miasta. Kierowcy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ruchu kołowego w mieście oraz objazdów powinni telefonować do Działu Inżynierii Drogowej TZDM pod numer 504 044 051. Tarnowska Policja prosi mieszkańców o rozwagę, stosowanie się do poleceń i obowiązującego oznakowania – podkreśla szef Wydziału Ruchu Drogowego KMP podinspektor Jacek Mnich.

W tarnowskich placówkach oświatowych trwają prace budowlane związane z realizacją dużych projektów inwestycyjnych. Mają one na celu zwiększenie efektywności cieplnej i energetycznej oraz termomodernizację budynków. Roboty nie zakłócą porządku roku szkolnego, w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu, mogą spowodować jednak pewne niedogodności.

1 września nowy rok szkolny w tarnowskich szkołach rozpoczęło ponad 23 tysiące uczniów, w tym blisko 5,5 tysiąca w klasach pierwszych na wszystkich poziomach edukacji. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że z powodów demograficznych, do tarnowskich placówek oświatowych trafi mniej uczniów, niż w roku ubiegłym.

Do zainicjowanego przez miasto, województwo oraz Zarząd MPEC Tarnów „Porozumienia o współpracy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi w regionie tarnowskim” przystąpiło 36 gmin z powiatów dąbrowskiego, tarnowskiego, brzeskiego i bocheńskiego. Podpisanie porozumienia odbyło się w siedzibie MPEC Tarnów w dniu 19 lipca br. Obecnie deklarację przystąpienia do projektu złożyły kolejne gminy – Szczurowa i Iwkowa.

MPEC Tarnów otrzymał promesę udzielenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie kredytu preferencyjnego z przeznaczeniem na inwestycje. Mowa o kwocie ponad 24 milionów złotych na realizację projektu pn: „Budowa źródła skojarzonego wytwarzania energii o mocy elektrycznej do 10 MW w MPEC Tarnów S.A.”.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie otrzymało 19 milionów dotacji ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację projektu Ograniczenie strat i poprawa pewności dostaw ciepła poprzez modernizację sieci ciepłowniczej w Tarnowie”. Łączny koszt objętych projektem inwestycji wynosi blisko 31 milionów złotych.

Tarnów dołącza do grona miast w Polsce, które wprowadziły możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej przez telefon komórkowy. Od poniedziałku, 12 września br. pasażerowie w Tarnowie zyskają możliwość zakupu biletu komunikacji miejskiej za pomocą systemu moBILET. Wtedy w życie wejdzie umowa pomiędzy Zarządem Komunikacji Miejskiej, a firmą moBILET.

Uczennica klasy drugiej Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie Aleksandra Świątek została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” organizowanego przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W nagrodę uczestniczyła w wyjeździe naukowym do Zjednoczonego Instytut Badań Jądrowych (ZIBJ) w Dubnej koło Moskwy.

Sprzęt dotarł właśnie do magistratu. Wszystko w ramach projektu pod nazwą „Rozbudowa i zwiększenie dostępności do sieci szerokopasmowej systemu EduNet w Tarnowie” dofinansowanego ze środków zewnętrznych. Do lamusa powoli odchodzą więc papierowe dzienniki.

W miniony weekend na placu Wolnica w Krakowie odbył się finał 7. edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Wśród finalistów znalazła się tarnowska restauracja „U Jana” z potrawą „Polędwica wołowa w sosie miodowo-śliwkowym na soczewicy”. Grand Prix trafiło do laureata tarnowskiego półfinału - Stowarzyszenia na „Śliwkowym szlaku” z Iwkowej za produkt: „Polędwica faszerowana suską sechlońska”.

Znaczniki

Archiwalne