TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Przez ponad dwa tygodnie w Tarnowie i okolicy odbywać będą się VI Wielkie Tarnowskie Dionizje. Rozpoczną się one już w najbliższą sobotę, 11 listopada, orszakiem świętomarcińskim na tarnowskim starym mieście, a towarzyszyć im będą warsztaty winiarskie i winiarsko-kulinarne.

Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że miasto jest prawowitym właścicielem kamienicy przy ulicy Mickiewicza 9, w której do 2007 roku mieściła się Szkoła Muzyczna. - Orzeczenie jest korzystne dla Tarnowa. Nie jest jeszcze prawomocne, stronom przysługuje apelacja - mówi mecenas Grzegorz Szczerba, który reprezentował miasto w postępowaniu przed sądem.

 

W sobotę, 11 listopada, przez trzy godziny, od 16.00 do 19.00 ulica Mickiewicza na odcinku od Brodzińskiego do Legionów będzie zamknięta dla ruchu samochodowego z powodu wspólnego śpiewania pieśni niepodległościowych, organizowanego corocznie przed tarnowskim teatrem. Jak informuje tarnowski Zarząd Dróg i Komunikacji, autobusy, kursujące ulicą Mickiewicza pojadą w tym czasie objazdami.

 

 

 

Ośrodek edukacyjny dla kilkunastu dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych od stycznia będzie działał w Tarnowie. Placówka da dzieciom po ukończeniu przedszkola specjalnego możliwość kontynuacji nauki w komfortowych warunkach. 

Blisko 120 różnobarwnych kanarków i około 100 małych, średnich oraz dużych papug i innych rzadkich, egzotycznych ptaków będzie można zobaczyć 11 i 12 listopada w klubie Gwiazda, przy ulicy Kopernika 7, na wystawie organizowanej przez tarnowski oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków  Egzotycznych. Bilet wstępu kosztuje dwa złote.

 

W rankingu najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce, Tarnów zajął dwudzieste trzecie miejsce wśród sześćdziesięciu sześciu miast na prawach powiatu. Ranking opracowany został przez naukowców Politechniki Warszawskiej.

Cztery nagrody główne i aż 29 wyróżnień wręczono uczestnikom tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Wakacyjna Przyroda”, rekordowa była też tym razem liczba uczestników. Do konkursu zgłoszono 91 prac, a najwięcej zgłoszeń wpłynęło od młodych ludzi. Nagrodzone prace można oglądać w foyer tarnowskiego teatru do 17 listopada.

 

 

Wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają nas w czasie czternastej edycji festiwalu Art. Fest 2017. W tym roku święto sztuki w Tarnowie odbędzie się w dniach 21 listopada – 10 grudnia. 

W tarnowskim muzeum można oglądać kolekcję Wilfried’a De Meyer’a „Dawne zawody”. Zbiór prezentuje różne profesje wykonywane na przestrzeni lat. Odnajdziemy tam zarówno zawody współczesne jak również ginące i dawne. Oprócz ceramicznych i drewnianych figurek w skład kolekcji wchodzą również plakiety, kafle, różnego rodzaju płaskorzeźby, talerze i obrazy. Wystawę można oglądać do 10 grudnia.

Nauczyciele, absolwenci i uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie świętowali dziś jubileusz 120 – lecia szkoły. Gala jubileuszowa w hali widowiskowo – sportowej przy ul. Gumniskiej zgromadziła setki osób związanych ze szkołą.