fTARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Tarnowski oddział PTTK zajął drugie miejsce w II Ogólnopolskim konkursie dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną dla osób niepełnosprawnych. To w głównej mierze zasługa koła Włóczykije, działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Eugenii Gierat w Tarnowie. Tylko w zeszłym roku w różnego rodzaju imprezach „Włóczykijów” uczestniczyło 760 osób.

Czy można będzie głosować nie tylko przez internet, ale również korespondencyjnie, czy 100 podpisów mieszkańców, które trzeba zebrać pod projektem, zgłaszanym do budżetu obywatelskiego, to dużo czy mało i czy należy określić górną granicę kosztów projektów – to główne pytania, jakie padły podczas wczorajszego (14 marca) spotkania prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli, z mieszkańcami Tarnowa, poświęconego zasadom organizacji kolejnej, szóstej edycji budżetu obywatelskiego.

 

 

Tarnowska policja ma nowego szefa. Mariusz Dymura na stanowisku zastąpił Mirosława Moryla, który pełnił tę funkcję od niespełna półtora roku. Obowiązki nowemu komendantowi tarnowskiej jednostki powierzył dzisiaj (15 marca) Tomasz Miłkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie.

W Tarnowie znajduje się najstarszy w Polsce działający, ręcznie nakręcany zegar ratuszowy. Co prawda dla mieszkańców to nie nowość, ale walory tej tarnowskiej perły docenili także twórcy portalu onet.podróże. Autor w tekście przypomina historyczne losy jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście.

Na półtora miesiąca przed rozpoczęciem 31. Tarnowskiej Nagrody Filmowej Grupa Azoty, główny partner festiwalu, wycofał swoje wsparcie finansowe. Powód wycofania wsparcia festiwalu filmowego, jaki podali przedstawiciele spółki, to zmiana kierunku promocji firmy. Tarnowski festiwal może liczyć na pomoc ze strony strony miasta, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz dotychczasowych sponsorów.

Dziewięć firm złożyło oferty w przetargu na modernizację siedziby tarnowskiej Straży Miejskiej przy ulicy Nadbrzeżnej 7. Budynek, z którego strażnicy wyprowadzili się w grudniu, ma zostać częściowo rozebrany, przebudowany i unowocześniony, tak, aby spełniać wszelkie wymagane standardy.

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie mogą się już zgłaszać do udziału w płatnych praktykach, które oferuje uczelnia. W ramach stypendium można otrzymać nawet 10 tys. złotych. Nabór prowadzony będzie do 24 marca.

Do udziału w sympozjum pedagogicznym zachęca Małopolska Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Tarnowie. Spotkanie naukowe odbędzie się 16 marca o godz. 10 i będzie okazją do wymiany doświadczeń pedagogicznych i wychowawczych osób pracujących z różnymi grupami odbiorców. To także integracja lokalnego środowiska wychowawców, pedagogów, mediatorów  i studentów.

W ubiegłym roku odnotowano ponad 120 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych na terenie miasta i powiatu tarnowskiego. O niewypalanie traw, zwłaszcza w okresie wiosennym, apeluje tarnowska straż pożarna. Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej właśnie wczesną wiosną. 

Festiwal Paschalny odbędzie się w kwietniu, a już dziś można zgłaszać się do tworzonego Chóru Mieszczańskiego, którego koncert będzie prezentacją finałową festiwalu – 8 kwietnia w tarnowskiej katedrze.