TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Nowe miejsca parkingowe powstają na osiedlu Westerplatte, a także przy ul. Marynarki Wojennej. W ramach tych inwestycji powstają również drogi dojazdowe oraz chodniki. Łączny koszt prac to niemal milion złotych.

W drugim dniu festiwalowych zmagań widzowie obejrzeli spektakl „Napis” Geralda Sibleyrasa w reżyserii Pawła Paszty w wykonaniu aktorów Teatru Wilama Horzycy z Torunia. Teatr ma już swoją przeszłość związaną z tarnowską Talią, Grand Prix pierwszej edycji festiwalu trafiło właśnie do aktorów toruńskiej sceny za przedstawienie „Ożenek”.

Polska prapremiera sztuki  autorstwa Martina McDonagha Porachunki z katem w reżyserii Marcina Hycnara, dyrektora artystycznego tarnowskiego teatru, zainaugurowała XXI Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. – Liczna obecność tarnowskiej publiczności świadczy o tym, jak dobrze zapisała się ta impreza w kalendarzu miasta – powiedział Marcin Hycnar, witając przybyłych gości. Święto komedii w Tarnowie potrwa do 24 września.

Zespół MONK znalazł się w podręczniku do muzyki dla szkół podstawowych jako reprezentant gatunku a’capella. Tarnowscy muzycy występują w książce w towarzystwie ikony jazzu, Urszuli Dudziak. - Jakie to uczucie być w podręczniku? Sympatyczne i przyjemne – mówi Piotr Cyz, jeden z członków zespołu.

Nadchodzący weekend zapowiada wiele emocji. Zadowoleni będą zwłaszcza entuzjaści teatru i miłośnicy poezji. Nie zabraknie też sportowych akcentów i wspomnień z czasów PRL.

Jutro w Tarnowie i Jeżowie odbędą się organizowane przez Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie Europejskie Dni Dziedzictwa. Impreza przebiegająca pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, będzie okazją do zwiedzenia tarnowskiego Plastyka i renesansowego dworu w Jeżowie oraz do kreatywnego tworzenia w plenerze.

Znane są już pierwsze realne koszty, jakie ponieść będzie musiało miasto w związku z wprowadzonymi przez rząd od roku szkolnego 2017/18 zmianami w oświacie. Same odprawy dla zwalnianych nauczycieli pochłoną ponad 1,4 mln zł z miejskiego budżetu. Do tego doliczyć trzeba sporą kwotę potrzebną na wyposażenie pracowni przedmiotowych.

Tegoroczna, trzynasta już edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku zapowiadana jest jako sentymentalna podróż do czasów PRL - odbywa się pod hasłem „Smak Kontrolowany”. Już w najbliższą niedzielę 17 września, pokazy kulinarne, zabawy, konkursy z nagrodami oraz kino plenerowe zagoszczą na rynku w Tarnowie.

Tylko do końca września można zgłaszać zdjęcia do tegorocznej edycji konkursu „Wakacyjna Przyroda”.  Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia na terenie Tarnowa lub w jego najbliższej okolicy o tematyce przyrodniczej lub krajobrazowej. Najciekawsze prace będzie można oglądać na wystawie w tarnowskim teatrze, a na zwycięzców czekają cenne nagrody.

Przez blisko tydzień w Tarnowie gościć będzie nauczycielka języka polskiego z Tarnopola na Ukrainie. Podczas pięciodniowego stażu w tarnowskim Zespole Szkół Budowlanych będzie poznawać programy i metody dydaktyczne przydatne w nauczaniu języka polskiego. - Zapotrzebowanie na naukę języka polskiego w Tarnopolu jest na drugim miejscu po języku angielskim – informuje Volodymyr Kashytskyy, dyrektor Wydziału Współpracy Międzynarodowej Rady Miasta Tarnopol.