TARNÓW / Miasto / Aktualności tarnowskie

Jeśli jeszcze nie brałeś udziału w zajęciach feryjnych, masz okazję nadrobić zaległości. Oprócz zajęć sportowo-rekreacyjnych na feriowiczów czekają warsztaty plastyczne i detektywistyczne. To również ostatni moment, by uczestniczyć w dyskotece na lodzie.

Po raz czwarty w Tarnowie odbędzie się akcja One Billion Rising (Nazywam się Miliard). Na tarnowskim Rynku spotkają się wszyscy, którzy chcą okazać swoją niezgodę na przemoc i solidarność z kobietami na całym świecie. Organizatorzy tego spotkania zachęcają do udziału we wspólnym, pokojowym tańcu, który zaplanowano 14 lutego o godz. 17 na tarnowskim Rynku.

Do skorzystania z bezpłatnych dyżurów doradców podatkowych zachęcają przedstawiciele Wydziału Rozwoju Gospodarczego. Spotkania ze specjalistami odbywają się dwa razy w miesiącu. To propozycja dla początkujących przedsiębiorców, jak i dla tych, którzy dopiero rozważają rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Połowa ferii za nami. Kilka tysięcy dzieci i młodzieży zdecydowało się wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach organizowanych przez miasto. Największą popularnością cieszą się wejścia na basen lub lodowisko za symboliczną złotówkę. Z roku na rok coraz więcej osób uczestniczy w zajęciach karate i wspinaczce.

Kolejne spotkanie, podczas którego mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć, jak palić węglem oszczędnie i czysto, odbędzie się 15 lutego, tym razem – na Osiedlu Krzyż. Podczas spotkania ekodoradca z Urzędu Miasta Tarnowa odpowie na pytania, dotyczące  dofinansowania do wymiany pieców, pomoże też chętnym w wypełnieniu związanej z tą procedurą ankiety.

Fotografik Tadeusz Koniarz, może pochwalić się kolejną nagrodą na swoim koncie. Stowarzyszenie Fotoreporterów wybierając najlepsze kadry 2016 roku, zdecydowało, że to właśnie do tarnowianina należy najciekawsze zdjęcie wykonane w kategorii #fotoraportPolska.

W tarnowskim sądzie zapadł wyrok, skazujący na prace społeczne dwójkę nastolatków, którzy na budynku fundacji AntySchematy 2, propagującej tolerancję i wielokulturowość, namalowali antysemickie symbole i napisy. Sąd uznał ich czyn za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Z Tomaszem Malcem, nauczycielem, prezesem fundacji AntySchematy 2, oskarżycielem posiłkowym w procesie, rozmawia Daniela Motak

Dziś, 6 lutego, zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Krynica – Kraków (przez Tarnów) i Tarnów – Nowy Sącz/Krynica. Korekty rozkładu są niewielkie, warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, co się zmieniło. Nowy rozkład jazdy będzie obowiązywał do 11 marca.

Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych zajęło dziewiąte miejsce rankingu najlepszych polskich galerii sztuki, przygotowanym przez tygodnik "Polityka”. Autor rankingu, dziennikarz Piotr Sarzyński, specjalizujący się w problematyce kulturalnej i popularyzacji sztuki, docenił BWA między innymi za „wytrwałe i skuteczne budowanie więzi między mieszkańcami a estetyką”.

Przy Szkole Podstawowej nr 18 powstanie hala sportowa. Miasto ogłosiło właśnie przetarg w tej sprawie. Zadanie realizowane będzie metodą „projektuj i buduj”. Oznacza to, że ta sama firma wykona zarówno dokumentację techniczną, jak i przystąpi do robót budowlanych.